kulcsár edina
Bekövetkezett, amitől hónapok óta mindenki tartott: a brit uralkodó távozott az élők sorából.
Az elmúlt 70 évben szinte minden megváltozott a világban, de a fizika és a természet törvényein túl az is állandó volt, hogy II. Erzsébet a brit uralkodó. Sőt nyugodtan mondhatjuk, hogy nemcsak a britek királynője volt, hanem a világon mindenkié. Ha bárhol a világon királynőt emlegettek, akkor mindenkinek ő jutott az eszébe, még ott is, ahol szintén női uralkodó volt. Hiszen kevés olyan élő ember van a bolygón, aki még emlékszik arra az időszakra, amikor nem II. Erzsébet volt a brit trónon, vagy legalább nem ő volt a trónörökös.
De mától ezek az alapvetések sajnálatos módon már nem érvényesek. Ugyanis életének 96. esztendejében elhunyt II. Erzsébet. A királynő egészsége a férje, Fülöp herceg halálát követő hónapokban kezdett fokozatosan romlani. Tőle szokatlanul még a nyilvános eseményeken való részvételét is lemondta több tucat alkalommal, és a Buckingham-palota szinte hetente adott ki olyan közleményt, ami arról szólt, hogy az uralkodó nem érzi jól magát. Legutóbb szeptember 8-án, amikoris leírták, hogy állandó orvosi felügyelet alá került II. Erzsébet. Röviddel ezt követően pedig érkeztek a hírek, hogy előbb Károlyt, Camillát és Vilmost rendelték a királynő betegágyához Balmoralba, majd pedig a többi gyerekét, Andrást, Annát és Eduárdot. A helyzet komolyságát viszont az mutatta, hogy a királyi családdal évek óta háborúban álló, és éppen Európában turnézó Harryt és Meghant a skóciai birtokra szólították. A BBC ekkor szakította meg az adását, hogy folyamatosan a királynőről szóló híreket sugározzák, felkészítve a legrosszabbra a briteket.
II. Erzsébet halálával a világtörténelem egy korszaka is véget ért. Felsorolni sem lehet, hogy mi minden történt élete során. Túlélte a II. világháborút; tucatnyi külföldi háborúban irányította a brit seregeket, mint főparancsnok; több gazdasági válságból kivezette a hazáját; beiktatott 15 miniszterelnököt; vigasztalta Jackie Kennedyt a férje meggyilkolása után; a tévében látta élőben a holdraszállást; veszélyhelyzetet rendeltetett el Csernobil miatt; elsők között gratulált a berlini fal leomlásához; szemtanúja volt, hogy miként lesz egy kezdetben zártkörű kommunikációra használt rendszerből a mára mindent behálózó internet; elrendelte, hogy az amerikai himnuszt játsszák le a brit közintézményekben szeptember 11-én; hagyta kilépni Nagy-Britanniát az EU-ból; 2020 tavaszán pedig országos karantént rendelt el a koronavírus miatt.
Uralkodása két legrosszabb helyzetét azonban nem háborúk, világjárványok vagy a terrorizmus okozta. Előbb elsőszülött fia, Károly házassági válsága, majd válása okozott soha korábban nem tapasztalt negatív hangulatot a britek körében, majd Diana tragikus halála után egyenesen lincshangulat uralkodott a királyi családdal szemben. Ám végül győzött a józanész és a korona iránti tisztelet mindenkiben, és az elmúlt évtizedekben minden korábbit felülmúló népszerűségnek örvendtek az uralkodó ház tagjai. Egészen addig, míg Meghan Markle-t feleségül nem vette Harry herceg, akik az utóbbi két évet azzal töltötték, hogy szidják a Buckingham-palota összes lakóját és alkalmazottját. A Megxit okozta válságot tetézte a királynő kedvenc fiának, Andrásnak a pedofilbotránya, és mindezek tetejében még legnagyobb támaszát, imádott férjét is elveszítette 2021-ben. Ez az eseménysorozat sokak szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a kora miatt amúgy is romló egészsége még inkább rosszabb legyen.
A világtörténelem második leghosszabb ideig regnáló uralkodóját a világ minden országában gyászolják, és gyászolni fogják még hosszú-hosszú ideig. Négy gyermeke, nyolc unokája és 12 dédunokája pedig feltehetően egész hátralévő életük során próbálják majd valamilyen szinten továbbvinni az ő szellemi örökségét. Az elhivatottsága és méltóságteljessége ugyanis példa lehet mindenki előtt most és mindörökké.
Isten óvja a királynőt!