időjárás
Hamarosan akkora lesz a hőség a bolygónkon, hogy azt egyetlen emlős sem fogja kibírni. Ez az emberiség végét is jelentheti a Bristoli Egyetem kutatói szerint.
Aggasztó előrejelzést osztottak meg a Nature című tudományos folyóiratban a földi élet jövőjét illetően a Bristoli Egyetem kutatói, akik elemezték a bolygó 4 és fél milliárd éves történetét. A jelenleg is folyamatban lévő változásokat – köztük a kontinensek vándorlását – figyelembe véve a tudósok lefuttattak egy szimulációt, ami aggasztó eredményeket hozott az emberiség túlélése szempontjából. Az emberiség vége kiszámíthatóvá vált.
A Föld még a 4,5 milliárdos életkorával is fiatal bolygónak számít, korábbi számítások szerint még csak az élete mintegy harmadán van túl. A bolygónk jelenleg is folyamatos változáson megy keresztül. Ezek közül az egyik a kontinensek jelenleg is zajló, lassú vándorlása, amely nagyjából 250 millió év múlva azt fogja eredményezi, hogy újra egyetlen nagy szuperkontinens lesz majd a Földön, amit a szakemberek Pangea Ultima néven emlegetnek. A Bristoli Egyetem kutatói szerint ezen már nem biztos, hogy lesz hely az élet most ismert formájának.
A tanulmány vezető szerzője szerint a kontinensek vándorlásával járó folyamatok miatt a szén-dioxid szintje a jelenlegi érték duplájára emelkedhet, míg a Nap is várhatóan 2,5 százalékkal több sugárzást bocsát majd ki. A 250 millió év múlva létrejövő új szuperkontinens nagy része pedig a trópusi éghajlati övben foglal majd helyet. Ezek a környezeti folyamatok a Bristoli Egyetem szimulációja szerint azt eredményezik, hogy a Földnek ezen a részén körülbelül 40 és 70 Celsius-fok közötti hőmérséklet lesz majd a jellemző.
Ez nem jó hír az emlősöknek, így aztán az emberiségnek sem.
A bolygó jelentős részén 40–50 Celsius-fok lesz majd, élelmet és iható vizet nem lehetne találni, és a rendkívül magas páratartalom sem kímélné az emlősöket. Az emberek más fajokkal együtt kihalnának, mivel ekkora hőt már nem tudnának izzadással leadni
– mondta az egyetemi szimuláció eredményeit összegezve Alexander Farnsworth, a tanulmány vezető szerzője.
A szakember szerint a szimuláció azzal számol, hogy a jelenlegi érték másfélszeresére emelkedik a szén-dioxid légköri koncentrációja, de a fosszilis energiahordozók elégetésével ez akár sokkal hamarabb is bekövetkezhet. Ez esetben az emberiség jó eséllyel nemhogy a Pangea Ultima korszakát, de minden valószínűség szerint már a következő évszázadokat sem fogja túlélni.