Szoboszlai Dominik
Politikai vihar Németországban. Többséget kapott Merz bevándorlási tilalmat kimondó törvényjavaslata. Migrációs fordulat várható.
Migrációs fordulat. Politikai vihar söpört végig Németországon, miután az uniós pártok bevándorlási tilalmat kimondó törvényjavaslata az AfD támogatásával többséget kapott a Bundestagban. Ezzel legalábbis részben leomlott az a politikai tűzfal, amit eddig a többi párt az AfD köré vont. A baloldal árulással vádolja a CDU kancellárjelöltjét, Friedrich Merzet. Szerda este tüntetők gyülekeztek a CDU székházánál és többen a CDU és az AfD betiltását követelték.
A törvényjavaslat elfogadása előtt parázs vita zajlott a parlamentben. Egymásnak feszült a jelenlegi kancellár és a legesélyesebb kancellárjelölt.
Olaf Scholz (SPD) kancellár azt mondta Friedrich Merznek (CDU), hogy a menekültek visszafordítása a határon „úgy sértené az uniós jogot, ahogyan azt egyedül Orbán Viktor merte megtenni Magyarországon” – írja a Bild.
Merz válasza erre az volt, hogy a benyújtott tervezet nagyon is összhangban van a törvényekkel. Azt kérdezte: „Hány embert kell még meggyilkolni? Hány gyereknek kell még ilyen erőszakos cselekmények áldozatává válnia ahhoz, hogy Ön úgy gondolja, hogy ez veszélyezteti a közbiztonságot és a közrendet?”
Manfred Güllner közvélemény-kutató legenda következtetése a menekültügyi döntésről: „Biztos vagyok benne, hogy ez rendkívüli fordulatot jelent a választási kampányban.”
A szerdai szavazásra egy héttel a halálos bajorországi Aschaffenburgban történt késes támadás után került sor, amikor egy kiutasított afgán migráns halálra késelt egy kétéves kisfiút és egy 41 éves férfit. Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje már másnap a német migrációs politika radikális megváltoztatására szólított fel, s ezzel közel került a politikai „tüzfallal” körbevett AfD régóta hangoztatott álláspontjához, hogy fordulatra van szükség a német migrációs politikában.
Alice Weidel, az AfD kancellárjelöltje az illegális bevándorlók határokon történő visszautasításáról szóló beadvány elfogadását nagyszerű napnak nevezte a demokrácia számára. „Látjuk, hogy megvan a polgári többség és észszerű határozatokat tud elfogadni” – mondta. Egyben felszólította a CDU/CSU-t, hogy gondolkodjon el azon, hogy továbbra is fenn akarja-e tartani a pártjával szemben húzott „tűzfalat”, amely meglátása szerint antidemokratikus. „Az úgynevezett tűzfal egy antidemokratikus kartellmegállapodás” – mondta Weidel.
Angela Merkel (CDU) volt kancellár nyilvánosan párttársa, Friedrich Merz ellen fordult, szószegéssel vádolva. Merkelnek bizonyára nem tetszett, amikor Mertz pár nappal korábban azt mondta: "Nem vagyok hajlandó elfogadni, hogy a mannheimi, solingeni, magdeburgi, vagy a mostani, aschaffenburgi történések legyenek az új normalitás Németországban. Elég volt. Ki kell javítanunk azt a rengeteg hibát, amit az ország az elmúlt 10 évben elkövetett bevándorlási politikájában, ez nem mehet tovább."
A zöld és szocdem politikusok is Merzet támadták. „Friedrich Merz ma megszegte a szavát” – mondta Filiz Polat, a Zöldek képviselője. „A tűzfal már történelem, az Unió és az FDP tudatosan szavazott együtt a jobboldali szélsőségesekkel” – mondta Polat. „Ki hiheti el Friedrich Merznek, hogy a választások után nem fog együtt dolgozni a jobboldali szélsőségesekkel?”
Hasonlóan nyilatkozott Johannes Arlt, a Bundestag SPD-s tagja. „Ez egy szégyentelen tabuszegés volt Friedrich Merz részéről” – mondta. „Jó, hogy a választások előtt demonstrálja, hogy készen áll együttműködni a jobboldali populistákkal.” Németországban február 23-án tartják a választásokat.
A voksolásra Orbán Viktor is reagált: Jó reggelt, Németország! Üdv a klubban! - írta.
Öt pont, ami kiverte a biztosítékot
Merz előterjesztésében az áll, hogy gyakorlati beutazási tilalmat vezetnek be olyan személyek számára, akik nem rendelkeznek érvényes beutazási okmányokkal és nem esnek az európai uniós szabad mozgás hatálya alá, s ez vonatkozik azokra is, akik Németországban akarnak menedékkérelmet benyújtani. A beadvány a kiutazásra kötelezett személyek őrizetbe vételéről, valamint a német szövetségi rendőrség szerepének növeléséről is rendelkezik. A kiutazásra kötelezett bűnelkövetőket, illetve azokat, akik potenciálisan fenyegetést jelenthetnek, határozatlan ideig őrizetben tarthatják, míg önkéntes alapon el nem hagyják az országot, vagy kitoloncolásuk végrehajthatóvá válik. Az egyébként nem kötelező érvényű előterjesztés tartós határellenőrzéseket is sürget.