KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.09.
Módosítva: 2024.12.10.

Hazaküldik a szíreket Ausztriából és Németországból

Bassár el-Aszad szíriai elnök megbukott. Hazaküldik a szíreket több országból.

Hazaküldik a szíreket több országból Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása után. Az osztrák belügyminisztérium hétfő reggel bejelentette, hogy a szíriai állampolgárokkal szembeni összes menedékjogi eljárást egyelőre felfüggesztikírja a krone.at. Karl Nehammer kancellár utasította a belügyminisztert, hogy készítsen rendezett visszatérési és kitoloncolási programot Szíriába. Csak ebben az évben 12 500 szíriai kért menedékjogot Ausztriában, jelenleg több ezer eljárás van folyamatban.

hazaküldik a szíreket
Hazaküldik a szíreket több országból a közeljövőben - Fotó: Fishman64 /  Shutterstock

Németország szintén felfüggeszti a szír menedékkérelmek elbírálását. A Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal szerint több mint 47 000 kérelem érkezett szírektől ebben az évben.
A hétvégén 30 ezren ünnepelték Bassár el-Aszad megbuktatását Bécsben. Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl délután közvetlenül a szíriai tüntetőkhöz fordult

Facebook-oldalán azt írta: „Remigráció most! A hazádnak most szüksége van rád!” Kickl ezután erős szavakkal folytatta: "Az osztrák szociális rendszer jelentősen megkönnyebbül, és egy-két késes szakember eltűnik Ausztriából, jó utat!” 

A francia ellenzéki jobboldali pártok ezzel szemben aggodalmuknak adtak hangot „migránsáradat veszélye” miatt Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása miatt, s ennek megelőzésére szólították fel az Európai Uniót.

„Most azt látjuk, hogy az Iszlám Államtól és az al-Kaidától megörökölt milíciák veszik át a hatalmat Szíriában” – mondta Jordan Bardella, a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoportja és a francia Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke vasárnap a France 3 közszolgálati televíziós csatornán.

„Lehetséges, hogy néhány hónap múlva az iszlamista fundamentalisták hatalomátvételének következményeiért nagy migrációs hullámokkal fogunk fizetni”

 

– tette hozzá az ellenzéki politikus, és felszólította az Európai Uniót és 27 tagországát, hogy „számoljanak a migránsok áradatának kockázatával, akik közé iszlamista terroristák vegyülhetnek”.

Ezeket az érveket hangoztatta szövetségese, Eric Ciotti, a Jobboldaliak Uniója a Köztársaságért (UDR) nevű párt vezetője is, aki az X-en közzétett üzenetében egy olyan „káoszra” számít, „amelynek következményei beláthatatlanok, különösen a migráció szempontjából, Európa számára”. Szerinte „az úgynevezett lázadók mögött a legrosszabb iszlamisták állnak”.

Eric Zemmour, a Visszahódítás nevű parlamenten kívüli párt elnöke hasonlóan vélekedett, azt állítva, hogy „ez az új instabilitás azzal a kockázattal jár, hogy egy új iszlamista kalifátus jöhet létre a régióban”, amely veszélyezteti a helyi keresztény lakosságot, amely szerinte „egy olyan rezsim túsza lett, amely Allah nevében gyilkol”.

A szíriai iszlamista lázadók az elmúlt tíz napban indított villámoffenzívájuk során próbálták megnyugtatni az ország különböző vallási közösségeit és kisebbségeit. Párizsban a Place de la République-en vasárnap több száz szíriai ünnepelte – hazájuk zászlóját lengetve – „Szíria felszabadulását”.

Törökország azon fog dolgozni, hogy az általa befogadott szíriai menekültek biztonságban hazatérhessenek és Szíria újjáépülhessen, miután a felkelők megbuktatták Bassár el-Aszad elnököt – jelentette ki hétfőn Hakan Fidan török külügyminiszter.

Török nagyköveteket tájékoztatva a miniszter arról beszélt, hogy Törökország új Szíriát akar, amely harmóniában él szomszédaival, és Ankara készen áll arra, hogy ennek elérésében segítse déli szomszédját. Hozzátette: Ankara a szíriaiak mellett áll a Damaszkuszban kialakult új helyzetben. „Hiszünk benne, hogy a szíriai nép is jól fogja kihasználni ezt a kiváló lehetőséget” – mondta.

Fidan közlése szerint Törökország reméli, hogy a szíriai kormány bukása egy új korszakot nyit meg, amelyben a különböző etnikai és vallási csoportok békésen élhetnek egy befogadó új kormány irányítása alatt.

 

„A tegnapi szíriai fejlemények reményt adtak nekünk” – fogalmazott Fidan a nagykövetek előtt. „Azt várjuk a nemzetközi szereplőktől, különösen az ENSZ-től, hogy nyújtsanak segítséget a szíriai népnek, és támogassák egy inkluzív kormány megalakulását” – mondta.

„Azon dolgozunk, hogy biztosítsuk a szíriaiak biztonságos és önkéntes hazatérését és az ország újjáépítését” – szögezte le.

Törökország továbbra is támogatni fogja Szíria területi és politikai egységét, és az ország „jólétéért, biztonságáért és stabilitásáért” fog dolgozni – hangoztatta a külügyminiszter.

Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy az Iszlám Állam terrorhálózat és a kurd fegyveresek ne használják ki a helyzetet. Mint mondta: Törökország mindent megtesz annak megakadályozására, hogy Szíria „a terrorizmus menedékhelyévé” váljon.

A NATO-tag Törökország mintegy hárommillió szíriai migránsnak és menekültnek ad otthont. Szíria északi részének egyes területei török ellenőrzés alatt állnak, a török erők igyekeznek kiszorítani onnan a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milíciát, amelyet Törökország terrorszervezetnek, a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekint.

Több arab ország támogatását fejezte ki vasárnap Szíria egysége és területi integritása mellett, miután lázadók véget vetettek Bassár el-Aszad elnök több mint két évtizedes uralmának.

Jordánia közölte, hogy érdekelt a szomszédos Szíria biztonságának, területi integritásának és szuverenitásának fenntartásában. „Jordánia minden lehetséges támogatást felajánl a testvéri szíriai népnek az országuk, valamint intézményeinek és politikai rendszerének újjáépítésére tett erőfeszítéseihez” – jelentette ki Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter. A diplomata nyilatkozatában óvott attól, hogy Szíriában eluralkodjon a káosz.

Hasonlóképpen Egyiptom – az arab világ legnépesebb országa – kijelentette, hogy Szíria oldalán áll, s támogatja szuverenitását és területi integritását. Az egyiptomi külügyminisztérium közleménye szerint Egyiptom „minden szíriai felet felszólít az állami struktúrák és intézmények megőrzésére, és arra, hogy az ország legfőbb érdekeit tartsák szem előtt”.

Az Aszad elnök egyik fő bírálójának számító Katar Szíria nemzeti intézményeink és az állam egységének megőrzésére szólított fel annak érdekében, hogy az ország ne süllyedjen káoszba.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek