kulcsár edina
A tudósok végleg elvetették azt az elméletet, ami azt bizonygatta, hogy egy laborból szökött ki a halálos vírus.
Covid: megdőlt az eddigi ismert elmélet, ami szerint a vuhani labor egyik munkatársa hurcolta ki a vírust a helyi piacra, majd ebből a gócpontból robbant be a világjárvány. Egy frissen publikált tanulmány azt állítja, hogy - miként eddig is ismert volt –, valóban a közép-kínai metropolisz piacán ütötte fel fejét először a vírus, ám az nem a közeli laborból került oda, hanem az állatpiac egyik eladásra kínált, ketrecben tartott nyestkutyája volt a vírushordozó. Mindez 2019 novemberében történt, a világjárvány pedig fél évvel később már Magyarországot is elérte.
Az új bizonyítékok tükrében kijelenthető, hogy az állatpiac volt az első gócpont
– mondja a tanulmány szerzője, Kristian Andersen. A vírus legnagyobb hordozója a Kelet-Ázsiában elterjedt rókaszerű állat, a mosómedve kutya vagy más néven nyestkutya volt, de igazolható, hogy a piac más, vadon befogott és eladásra kínált állatai is hordozták a covid-19-et. Ezek közé tartozik a Malajziából származó szakállas disznó, a bambuszpatkány és a pálmacibet.
A piacról ezeket az állatokat hamar el is távolították, de már ez sem segített: a 12 milliós nagyváros addigra már megfertőződött, majd a járvány világméretűvé vált. Mindez egy hónap alatt játszódott le, mert az akkor még ismeretlen eredetű, könnyen halálossá váló tüdőgyulladásról először 2019. december 31-én szóltak a kínai híradók. A világon igazoltan 770 millió ember fertőződött meg és több mint 7 millióan haltak bele a covidba.
A videóban a vuhani állatpiacot láthatjátok.