Magyar Péter nem hajlandó bocsánatot kérni büdösnek tartott szavazóitól

INSIDER
KÜLFÖLD

Szerző WM

Létrehozva: 2024.08.21.

Majomhimlő: a legégetőbb kérdések és válaszok a veszélyes vírusról

Már Európában is megjelent a halálos vírus, de a szekértő szerint nem kell attól tartani, hogy ez lenne az új Covid.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) néhány napja globális közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki az Afrikában terjedő vírus miatt. A bejelentéssel egy időben érkezett a hír, hogy a majomhimlő új, még veszélyesebb variánsa megjelent Európában is, a svéd hatóságok jelentették az esetet. 

Anonymous,Person,With,Monkeypox,,Monkey,Pox,Epidemic,Concept
Az mpox sajátos tüneteket produkál. A bárányhimlőhöz hasonló kiütések gyakran az arcon jelentkeznek először, majd legfőképp a karokra és a lábakra terjed át. Fotó: airdone /  Shutterstock

A vírus gyors terjedése miatt most mindenki amiatt aggódik, hogy a koronavírus-járványhoz hasonló állapotok alakulhatnak ki a világban. A Ripost összeszedte a legfontosabb kérdéseket, és minél közérthetőbben meg is próbáljuk őket válaszolni. 

Mik a tünetei?

Az mpox, korábbi nevén majomhimlő egy vírusos betegség, amit fertőzött állatok és emberek terjesztenek. A betegség általában enyhe, influenzaszerű tünetekkel jár, amelyek több fázisban jelentkeznek. Jellemzően például lázat, fejfájást, izom- és hátfájdalmat, nyirokcsomó-duzzanatot, levertséget és bőrkiütést okoz, ritka esetekben azonban végzetes is lehet.

A bárányhimlőhöz hasonló jellegzetes kiütések 1-3 nappal a láz megjelenése után alakulhatnak ki. Ezek a kiütések gyakran az arcon kezdődnek, majd a test többi részére is átterjednek, legfőképp a végtagokra.

Mennyire veszélyes az mpox?

Az mpox általában nem súlyos, a legtöbb beteg kezelés nélkül néhány héten belül felépül. A betegség azonban végzetesnek is bizonyulhat. Becslések szerint az új mutáns halálozási aránya felnőtteknél 5 százalék, gyermekeknél 10 százalék. 

De egy másik aggasztó szempont, hogy a terhes nők fertőzése „riasztó” számú vetélést okozott. 

A szakértők korábban azt is elmondták, hogy egyes esetek visszafordíthatatlan látásvesztést, valamint visszatérő, egész testet érintő kiütéseket is eredményeztek.

Hogyan terjed?

A vírus fertőzött vadon élő állatokkal való közvetlen érintkezés vagy fertőzött személlyel való szoros érintkezés útján terjedhet, beleértve a szexuális érintkezést is, amely a leggyakrabban jelentett terjedési forma világszerte.

Hogyan lehet védekezni ellene?

Magyarországon is elérhető néhány ezer darab az eredetileg fekete himlő ellen kifejlesztett vakcinából, ami a rendelkezésre álló vizsgálati eredmények szerint az mpox ellen is védelmet nyújt. Szakértők szerint azoknak ajánlott kérniük az oltást, akik Afrikába utaznak. Az mpox elleni védőoltást Budapesten, Miskolcon, Szegeden, Debrecenben és Pécsen tudják az érintettek beadatni maguknak előzetes időpontegyeztetés után.

A majomhimlő lehet az új Covid?

Hans Kluge, az ENSZ-szervezet regionális igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a vírus már a legutóbbi, 2022-es kitörése óta jelen van az európai kontinensen, mégpedig a Klade II variáns formájában. Mint mondta, hetente jelenleg mintegy száz fertőzöttet regisztrálnak. Az új, veszélyesebb variánst viszont egyelőre csak egy svéd betegnél regisztrálták. 

Az mpox nem egy újabb Covid. Tudjuk, miként lehet a majomhimlőt kordában tartani

- fogalmazott Kluge, majd felidézte, hogy két évvel ezelőtt a vírus európai terjedését sikerült megfékezni egyebek között azzal, hogy gondosan nyomon követték az új fertőzötteket, rendelkezésre állt oltóanyag, és a megelőző intézkedésekbe közvetlenül. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek