tóth gabi
Mutatjuk hogyan kerülheted el, hogy rémálommá váljon a nyaralásod.
Résen kell lennünk, különben egy zsíros büntetés könnyen rányomhatja a bélyegét a régóta várt külföldi nyaralásunkra. Külföldre utazás esetén mindig érdemes tájékozódni a célország törvényeiről, hiszen azok eltérhetnek azoktól, amiket itthon ismerünk és betartunk.
Egyre több magyar számol be különböző közösségi média felületeken arról, hogy úgy érzik igazságtalanul kaptak parkolási bírságot Horvátországban, hiszen kitették a szélvédőre az Uniós mozgáskorlátozott parkolási igazolványukat.
Károlyék például egy évvel ezelőtt kaptak parkolási bírságot a horvátországi Split városában. A család egyik tagja mozgáskorlátozott, ezért kitették a szélvédőre a kártyát, azonban -miután rövid sétájuk után- visszatértek az autójukhoz látták, hogy az Uniós mozgáskorlátozott parkolási kártya ellenére egy büntetőcédula volt az ablaktörlő alá tűzve. Károlyék azt hitték, hogy a parkolóőr tévesen tette az autójukra a bírságot, hiszen kitették a Magyarországon bárhol parkolásra jogsító Uniós kártyát, ezért nem foglalkoztak a bírsággal. Egy év után azonban felkereste őket egy ügyvéd, hogy fizessék be a parkolási bírságot, ami 18 euróról 180 euróra, azaz több, mint 70 ezer forintra emelkedett.
A mozgáskorlátozott parkolási engedéllyel rendelkezőkre vonatkozó parkolási rend az uniós tagországokban eltérő, ezért az Európai Unió közzétett egy kiadványt, ami a tagországokra vonatkozó valamennyi szabályozást tartalmazza. Indulás előtt érdemes tájékozódni az adott országban hatályban lévő parkolási rendről, hogy elkerülhessük az esetleges kellemetlenségeket és a pénzbírságot.
Amennyiben más országban parkolunk, mint ahol igényeltük a kártyát, akkor érdemes az igazolvány mellé helyezni a kiegészítő kártyát is, az adott ország nyelvén írt bővítménynél kinyitva, hogy elkerüljük a félreértéseket.