tóth gabi
Hiába rendelkezik a világ egyik legmodernebb hadseregével a zsidó állam, sokszor még mindig a több százéves technológia a leghatékonyabb.
Közösségi médiában terjedő felvételek szerint az izraeli fegyveres erők középkori katapulttal lövik az ellenséges állásokat az ország északi, libanoni határánál. Helyi sajtóbeszámolók szerint a világ egyik legmodernebb hadserege elsősorban hatékonysági okok miatt vette elő a több száz éves technológiát, valamint azért, mert jelentősen olcsóbb az alkalmazása, mint a csúcsmodern precíziós rakétáknak.
A Times of Israel tudósítása szerint az izraeli csapatok számára komoly fejfájást okoz a libanoni határövezetben burjánzó sűrű aljnövényzet, mivel abban könnyen megbújhatnak az ellenséges harcosok. A növényzet felperzselése céljában eddig számtalan különböző fegyvert bevetettek már a helyi erők, de eddig a középkori katapult bizonyult a leghatékonyabbnak. Az eszközzel gyújtóbombákat lőnek ki, melyek segítenek azonosítani a bozótban megbújó ellenséges állásokat.
Korábban megjelent hírek szerint a konfliktus kezdetén az izraeli tartalékos katonák Molotov-koktélokkal próbálták felgyújtani a bokrokat. Libanoni források pedig arról számoltak be, hogy az izraeliek foszforbombákkal és támadó drónokkal gyújtottak tüzeket.
A KAN News izraeli állami műsorszolgáltató közlése szerint a katapult használatára egyetlen védelmi egység kapott engedélyt, a hadsereg nem használja széles körben az eszközt.
Az izraeli hadsereg szerdán egyébként azt közölte, hogy legalább száz rakétát lőttek ki Izrael északi részére Libanon irányából. Ez volt a háború kezdete óta a Hezbollah legnagyobb támadása, ám sérültekről nem érkezett jelentés.
A háború kezdete óta először került a rakéták célkeresztjébe Tiberias városa – írja a The Times of Israel. A támadás feltehetően arra válasz, hogy a múlt éjjel egy légicsapás megölte a Hezbollah egyik felső vezetőjét. Többfelé tűz ütött ki a lövedékek nyomában, melyeknek csak a lakott területekre irányzott részét fogta el a Vaskupola légvédelmi rendszer.
Noha az izraeli–libanoni határon rendszeresek a tűzharcok, mindeddig sikerült elkerülni a teljes körű háborút a két fél között, ám kérdéses, hogy miután Beni Ganc távozott az izraeli egységkormányból, tartható marad-e ez az állapot.
A libanoni síita Hezbollah több mint százhatvan rakétát lőtt ki Izrael északi részére szerda délelőtt – közölték az izraeli hatóságok.
Több nagyobb északi várost is lőttek Libanon felől, köztük Cfátot és Tibériást, ahol legutóbb októberben volt légiriadó. Többfelé tűz ütött ki a lövedékek nyomában, melyeknek csak a lakott területekre irányzott részét fogta el a Vaskupola légvédelmi rendszer.
Szasza kibucban egy rakéta becsapódott egy üzem épületébe jelentős károkat okozva. A Kinneret, másik nevén a Genezáreti-tó partjainál mintegy 11 ezren nyaralnak, ugyanis szerdán Izraelben a savuot, vagy hetek ünnepét, a zsidó pünkösdöt ülik, és sokan táborozni mentek a tó körüli kempingekbe. Több strandon pánik tört ki a légiriadók idején, mert nincsenek óvóhelyek, de nem döntöttek a térség evakuálásáról.
Előzőleg kedd este az izraeli hadsereg célzott dróntámadással megölte az Abu Taleb néven is ismert Taleb Abdallahot. A Hamász elleni háború október 7-i kitörése óta ő volt a Hezbollah legmagasabb rangú parancsnoka, akit likvidáltak. A Dél-Libanonban, Türosz térségében történt akcióban vele együtt a Hezbollah négy, magas rangú parancsnokát ölték meg. Abu Taleb a dél-libanoni térségben, az izraeli határtól a Litani folyóig működő an-Naszr csapatok vezetője volt.
A washingtoni kormány további 404 millió dolláros segélycsomag küldéséről döntött a Gázai övezetben élő palesztin lakosság humanitárius segélyezése érdekében – jelentette be kedden Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
A Jordánia fővárosban, Ammánban rendezett rendkívüli ENSZ-konferencián Blinken emlékeztetett arra, hogy Washington 2021 óta mostanáig több mint 1,8 milliárd dollár értékben nyújtott fejlesztési, gazdasági és humanitárius támogatást a gázai lakosságnak.
„Dolgozzunk együtt azon, hogy több segély jusson el biztonságban szárazföldön, levegőben és tengeren a Gázai övezetbe mindazokhoz, akiknek arra a legnagyobb szükségük van!” – mondta.
ugyanis az ENSZ keddi felhívásában közölt, a minimális ellátáshoz szükséges összegnek egyelőre csak az egyharmada áll rendelkezésre.
Korábban, a nap folyamán Martin Griffiths, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) vezetője közölte, hogy a világszervezet
Antony Blinken elmondta továbbá, hogy a Gázai övezetbe irányuló segélyszállítás akadályainak elhárítására az elmúlt hónapokban Izrael tett ugyan lépéseket, ám „többet is tehet, és többet is kell tennie”.
A tárcavezető felszólította Izraelt, hogy tegyen lépéseket az övezetbe tartó segélyszállító teherautók ellenőrzésének felgyorsítása és a tiltott áruk listájának szűkítésére, segítse elő az életmentő gyógyszerek beáramlását, gondoskodjon a víz- és csatornarendszerek megjavításáról, valamint a civil áldozatok számának csökkenéséről.
Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter és jordániai hivatali kollégája, Ajmán Szafadi felszólította kedden Izraelt, hogy hajtsa végre az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) határozatát a gázai fegyverszünetről.
Közös kairói sajtótájékoztatójukon Szafadi hangsúlyozta, hogy a nemzetközi jog hitelessége forog kockán, ha Izrael megtagadja a határozat betartását. „Izrael egyre inkább pária állammá válik a világban, ha nem hagy fel az agresszióval” – tette hozzá. Sukri szintén hangsúlyozta, hogy az ENSZ BT határozatai „kötelezők és tiszteletben tartandók”.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatában támogatta hétfőn a gázai tűzszünetről szóló megállapodás-tervezetet, amelyet az Egyesült Államok terjesztett elő. A dokumentum üdvözli a három lépcsőből álló tűzszüneti tervet, amelynek első lépése a harcok azonnali, átmeneti felfüggesztését tartalmazza, a túszok egy részének elengedésével és a gázai segélyek kiterjesztésével.
A tervezet szerint az átmeneti fegyvernyugvás időt adna egy tartós tűzszünetet eredményező megállapodás kidolgozására, ami a radikális iszlamista Hamász kezében lévő összes túsz szabadon engedéséhez is vezetne. Az ENSZ BT határozatát a Hamász és a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Palesztin Hatóság is üdvözölte.
Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet, valamint más palesztin fegyveres csoportok is követtek el háborús bűnöket a tavaly október óta zajló gázai fegyveres konfliktus korai szakaszában egy szerdán közzétett ENSZ-vizsgálat eredményei szerint.
A megállapítások az ENSZ e célra létrehozott vizsgálóbizottságának (COI) két különálló jelentéséből származnak, ezek a gázai háború decemberig tartó szakaszában elkövetett bűnöket foglalják össze; egyikük a Hamász tavaly október 7-én Izrael elleni végrehajtott terrortámadásaira, a másik jelentés pedig a zsidó állam katonai válaszlépéseire összpontosító vizsgálatok eredményeit taglalja.
Meirav Eilon Sahar, Izrael genfi ENSZ-nagykövete elutasította az izraeli hadsereg ténykedésére vonatkozó megállapításokat. A Hamász egyelőre nem reagált a vádakra a terhére rótt bűncselekményekkel kapcsolatban.
Az áldozatokkal és tanúkkal készített interjúkon, beadványok százain, műholdképeken, orvosi jelentéseken és ellenőrzött nyílt forrásból származó információkon alapuló jelentések szerint
Az Izrael elleni terrortámadásokról szóló 59 oldalas jelentés megállapításai között a bizottság négy olyan esetet igazolt, amikor a Hamász fegyveresei tömeggyilkosságokat követtek el izraeli óvóhelyeken, ami a szakértői bizottság szerint arra utal, hogy a támadók „állandó műveleti utasítások” szerint cselekedtek. A jelentésben kitértek a palesztin fegyveres csoportok által elkövetett nemi erőszakra is, ám az ezekről szóló beszámolók hitelességét a bizottság – a jelentés szerint – nem tudta ellenőrizni.
Az izraeli fegyveres erők tevékenységéről szóló 126 oldalas jelentés szerint az olyan fegyverek, mint az MK84-es irányított bombák városi területeken történő bevetése összeegyeztethetetlen a nemzetközi humanitárius joggal, „mivel nem képesek megfelelően vagy pontosan megkülönböztetni a tervezett katonai célpontokat a polgári objektumoktól”.
A jelentésben felróják azt is, hogy az izraeli erők hadviselési módszerként éhezést idéztek elő a palesztin lakosság körében, nem biztosították a gázaiak alapvető élelmiszer-, víz- és gyógyszerellátását sem, valamint megakadályozták, hogy az ott lakók túléléséhez szükséges ellátásban bárki más részt vegyen.
„A gázai civil áldozatok hatalmas száma, valamint a polgári objektumok és infrastruktúra széles körű pusztulása a maximális károkozás szándékával, a megkülönböztetés, az arányosság és a megfelelő óvintézkedések elvének figyelmen kívül hagyásával végrehajtott stratégia elkerülhetetlen eredménye volt” – áll a COI jelentésében, amely szerint ez kimeríti az emberiesség elleni bűncselekmény kategóriáját.
Izrael a vele szemben fennálló elfogultságra hivatkozva a kezdetektől elutasította az együttműködést a vizsgálóbizottsággal, míg a COI szerint Izrael akadályozza a munkáját, egyebek között azzal, hogy nem engedte be megfigyelőit a megszállt palesztin területekre.
Izraeli közlés szerint több mint 1200 ember halt meg, 250-et pedig túszul ejtettek a Gázai övezetből indított október 7-i támadásokban, a vérengzésekre megtorlásul indított izraeli hadműveletek pedig palesztin számítások szerint már több mint 37 ezer halálos áldozatot követeltek.
A ENSZ vizsgálóbizottságának megállapításait az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa is megvitatja a jövő héten Genfben.