kulcsár edina
50 hadihajó, 90 repülőgép, 9000 katona.
A valaha volt legnagyobb hadgyakorlatát tartja az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) a Balti-tengeren - olvasható az Egyesült Államok Tengerészeti Intézetének honlapján. A portál beszámolója szerint a brutális erődemonstráción 20 ország vesz részt több mint 50 hadihajóval, 9000 katonával és közel 90 repülőgéppel. A tengeri hadgyakorlatra néhány hónappal azután kerül sor, hogy a NATO végrehajtotta a legnagyobb katonai összevonását a hidegháború vége óta, a "Steadfast Defender 24" nevű hadgyakorlatot.
A Balti-tengeren minden évben megnevezésre kerül a NATO Baltic Operations (BALTOPS) nevű hadgyakorlat, az idei erődemonstráció azonban minden korábbinál nagyobb lesz "az Oroszországgal kapcsolatos biztonsági aggályokra" hivatkozva.
A BALTOPS 24 hivatalos célja a NATO egységének és erejének bemutatása, és annak közös gyakorlása, hogyan biztosítják a Balti-tenger stabilitását és szabad hajózhatóságát. Közben különféle tengerészeti feladatokat hajtanak végre, mint amilyen a kutatás-mentés, a tengeralattjárók elleni harc, az aknamentesítés vagy akár a támadás kétéltű járművekkel.
A hadgyakorlaton részt vesz Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Törökország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok haditengerészetének 50 hadihajója. Ezek közül 30 már a Litvániához tartozó Klaipėda kikötőjében tartózkodik. A gyakorlat június 7-től június 20-ig tart majd.
Noha Svédország az 1990-es évek óta részt a BALTOPS hadgyakorlatokon, az idei év lesz az első, amikor a NATO teljes jogú tagjaként teszi mindezt.
A svéd katonai parancsnokság közleménye szerint az idei hadgyakorlat a Gotland-sziget melletti területre, a Rigai-öbölre, a Botteni-öbölre és a svédországi gyakorlóterekre (Gotland és a stockholmi szigetvilág) terjed ki.
A NATO parancsnoksága azt várja el a résztvevő országoktól és katonáktól, hogy "nemzetközi összefüggésben integrált tengeri műveletek részeként növeljék védelmi képességeiket".
– fogalmazott Thomas Ishee admirális, a NATO haditengerészetének csapástámogató erőinek parancsnoka, aki Oroszországot továbbra is "jelentős ellenfélnek" nevezte.
- mondta újságíróknak Johnny Stringer légimarsall, a NATO Szövetséges Légi Parancsnokságának helyettese.