tóth gabi
Igazságosztónak képzelhette magát a szlovák kormányfő merénylője. A szakértő szerint a testőrök abban nem hibáztak, hogy a támadót nem lőtték le. Másban viszont igen.
Végh József kriminálpszichológus szerint Robert Fico merénylője igazságosztó-paranoid kórképpel rendelkezik. Az biztosra vehető, hogy az elméje nem egészen tiszta, és az is eléggé valószínű, hogy bosszút akart állni a problémáiért.
Bizonyára úgy gondolta, ha megöli a szlovák miniszerelnököt, azzal megoldja a helyzetét. Tévedett
– jelentette ki a neves szakember. A testőrökkel kapcsolatban megjegyezte, hogy igazából a támadás pillanatában kezdődik a munkájuk.
"Tulajdonképpen a testőröknek betéve tudniuk kell, hogy milyen szituációban, mit kell tenniük. Elvárás, hogy a támadásokat ne csupán elhárítsák, hanem eleve meg is előzzék. Ezt nagyon nehéz ott megtenni, ahol nagy a tömeg, a testőrök pedig vagy kevesen vannak vagy szétszóródnak. A védett személyt egyébként 360 fokban védeni kell" – mondta Végh.
Szlovákia történelmében még nem fordult elő olyan, hogy életveszélyes támadás ért egy kormányfőt. A testőrök nyilvánvalóan tisztában vannak vele, hogy az ő feladatuk a miniszterelnök megóvása, de a videók tanúsága szerint valósággal leblokkoltak, hogy valóban bekövetkezett egy éles helyzet.
Ha a védelemben részt vevők nem vesznek részt megfelelő színvonalú és rendszeres képzésen, nem tudják elvégezni azt, amit elvárnak tőlük. Nem csupán fizikailag, lelkileg is fel kell készülniük minden eshetőségre, ráadásul a helyszíneket is ismerniük szükséges ahhoz, hogy tudják, milyen útvonalon célszerű menekíteni a védett személyt
– magyarázta Végh és kifejtette: az egység valamennyi tagjának tisztában kellett volna lennie azzal, hogy mi a konkrét feladata. Hibát követtek el, amikor a lövés utáni pillanatban mindannyian a merénylő elfogására koncentráltak, nem pedig a kormányfő támogatására.
Felmerült a kérdés, hogy a merénylőt nem lett volna-e célszerűbb a támadás észlelésekor azonnal agyonlőni, hogy aztán ne a leterítésére fordítsák az erejüket a védelemben résztvevők.
A kérdésre nehéz egyértelműen válaszolni. Alapvetés, hogy tömegben a testőrök nem használnak lőfegyvert. Tudni kell, hogy a Parabellum több emberes fegyver. Ha nem olyan lőszerrel van ellátva, ami az első célpontban megáll, akkor több embert is megsebesíthet
– zárta elemzését Végh József.