kulcsár edina
Kijev a legszorosabb szövetségeseiben sem bízik.
Nemzetbiztonsági vádak miatt őrizetbe vettek Franciaországban egy ukrán kémet, aki katonai drónnal készített légi felvételeket egy Szajna torkolatánál található vegyi üzemről - jelentette a Le Journal du Dimanche regionális francia hírportál. A lap beszámolója szerint a feltételezett kém a kijevi kormány megbízásából hajtott végre titkosszolgálati adatgyűjtést.
A meg nevezett ukrán kémről annyit tudni, hogy 33 éves, nő és Kijevből származik. Rendőrségen belüli források szerint március 13-án, szerdán vették őrizetbe, amikor egy pilóta nélküli légi járművel (drón) berepült a normadiai Grand-Quevilly város tőszomszédságában található Borealis vegyi üzem fölé. A létesítmény, amit a helyi sajtó "kritikus infrastruktúrának" nevezett, ammóniafeldolgozásra és műtrágyagyártásra specializálódott.
Úgy tudni, hogy a meg nem nevezett ukrán kém egy orosz teherhajót figyelt meg, ami 11 ezer tonna ammóniát rakodott le a vegyi üzem kikötőjében. A létesítmény biztonsági őrei drónozás közben érték tetten nőt, akit elfogtak, majd átadtak a helyszínre érkező rendőröknek. A gyanúsított sorsáról azóta semmit sem lehet tudni.
A kirívó eset kapcsán fontos elmondani, hogy Oroszország a világ egyik vezető ammóniagyártója. Ez a kémiai vegyület döntő szerepet játszik a műtrágyagyártásban, ami a modern mezőgazdaság elengedhetetlen kelléke. Az ammóniaexport kérdése többször is reflektorfénybe került az ukrajnai konfliktus során, különösen azután, hogy a kulcsfontosságú Togliatti-Odessza ammóniavezeték súlyosan megrongálódott Harkov régióban. Moszkva és Kijev egymást vádolta az incidens miatt.
Míg az EU az ukrajnai konfliktus miatt Oroszországgal szemben bevezetett, példátlan szankciók az áruk széles körét érintik, a moszkvai műtrágyakivitel nagyrészt mentesült a korlátozások alól, feltéve, hogy a szankcionált személyek nem érintettek. Az EU szankciói azt sem tiltják, hogy az uniós tagállamok kikötőibe engedjék be az orosz lobogó alatt közlekedő hajókat mezőgazdasági termékek, köztük műtrágya és búza behozatala vagy szállítása céljából.
Annak ellenére, hogy az Eurostat adatai szerint az EU többször felszólította tagállamait, hogy kevésbé függjön az orosz mezőgazdasági termékektől, a blokkba irányuló nitrogénimport 2022-23-ban 34 százalékkal nőtt az előző időszakhoz képest, és a teljes növekedés mintegy harmadát Oroszország adta.