tóth gabi
Egyre többen osztják a magyar álláspontot az orosz vagyon kapcsán.
Magyarország és Szlovákia mellett már Málta és Luxemburg is ellenzi Ursula von der Leyen EB-elnök azon tervét, amely szerint a befagyasztott orosz vagyonból származó nyereséget Ukrajnának szánt fegyverek beszerzésére fordítanák – írja a Politico.
Ursula von der Leyen a múlt hónapban állt elő azzal, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó kamatokat használják fel fegyverek vásárlására Ukrajna számára. Az Európai Bizottság elnöke 2-3 milliárd eurós bevételt szeretne biztosítani idén a befagyasztott eszközökből Kijev számára idén. Elképzelés szerint a pénz első részletét júliusban folyósítanák, ha Brüsszel meg tudja szerezni a blokk összes tagjának jóváhagyását. A Politico azonban egy névtelenül nyilatkozó uniós tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy Málta, Luxemburg és Magyarország a hét elején „fenntartásait fejezte ki” a tervvel kapcsolatban.
A nyugati országok mintegy 300 milliárd dollárnyi, az orosz központi bankhoz tartozó pénzeszközt fagyasztottak be azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában hadműveletet indított Ukrajna ellen. Ebből az összegből a brüsszeli székhelyű Euroclear elszámolóház mintegy 191 milliárd eurót tart, amelyből az elmúlt évben csaknem 4,4 milliárd euró kamatot halmozott fel.
A legnagyobb orosz állami vagyont kezelő értéktár korábban reményét fejezte ki, hogy a döntéshozók racionálisan gondolkodnak, mert ha nem, az teljesen alááshatja az euróba és általában Európába vetett bizalmat.
Moszkva többször emlékeztetett, hogy a vagyona ellen hozott intézkedések lopásnak minősülnek, hozzátéve, hogy a pénzeszközök lefoglalása vagy bármilyen hasonló lépés sérti a nemzetközi jogot, és aláássa a nyugati valutákat, a globális pénzügyi rendszert és a világgazdaságot.
Kijev korábban többször is felszólította a Nyugatot, hogy foglalja le a pénzeszközöket és adja át Ukrajnának, még inkább az elmúlt hónapokban, mivel a Washingtonból és Brüsszelből érkező pénzügyi és katonai segélyek elapadtak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök februárban az összes befagyasztott orosz vagyon átutalását követelte hazája számára.
– nyilatkozta az ukrán elnök, majd hozzátette, hogy egységes és határozott döntésre van szükség, „egy olyan döntésre, amely bizonyítja, hogy közösen tiszteljük a nemzetközi jogot, és teljes mértékben megvetjük a terrorista államot”.