kulcsár edina
A Kijevben eltemetett orosz államférfi csontjait betennék a cserealapba.
Ukrán tisztségviselők azt fontolgatják, hogy exhumálják Pjotr Sztolipin orosz birodalmi miniszterelnök Kijevben eltemetett földi maradványait, hogy azokat ukrán hadifoglyokra, esetleg Oroszországban eltemetett ukrán nemzeti hősök maradványaira cseréljék el Moszkvával. A javaslatra reagálva Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke szentségtörősnek és hullarablásnak nevezte az ötletet - írja a TASSZ orosz állami hírügynökség.
Pjotr Sztolipin az orosz történelem egyik legkiemelkedőbb államférfija. 1906 és 1911 között az Orosz Birodalom Minisztertanácsát vezette, egyúttal a belügyminiszteri posztot is betöltötte. Az ő nevéhez fűződik a birodalom legnagyobb volumenű földreformja, több, az állam megreformálására tett kísérlet, valamint az oktatás modernizálása is.
A politikus négy mérenyletkísérletet élt túl, az ötödik azonban végzetesnek bizonyult: 1911. szeptember 14-én lőtte le egy anarchista fiatalember a kijevi operában. Sztolipint a Kijevi barlangkolostor területén, az északi fal közelében temették el. A nyughelye ma is itt található, igaz, az 1960-as években a szovjet hatóságok eltávolították síremlékét Nyikita Hruscsov kommunista vezető személyes utasítására. A Szovjetunió utolsó éveiben azonban visszaköltöztették az eredeti helyére és helyreállították a sírt.
Sztolipin exhumálásának ötlete az ukrán Kulturális Minisztérium alá tartozó Kijev-Pechersk Lavra múzeum újonnan kinevezett igazgatójától származik. Maxim Ostapenko egy lapinterjúban azt mondta, hogy az egykori orosz miniszterelnök csontjait hozzá lehetne adni a cserealaphoz - akármennyire is furcsán hangzik ez -, mivel Oroszországnak biztosan sokat érnek a maradványok.
- fogalmazott Ostapenko a nagy port kavart interjúban.
Egy 2008-as orosz közvélemény-kutatás szerint Pjotr Sztolipin a második legjelentősebb orosz történelmi személyiség. Az első helyen Alekszandr Nyevszkij, 13. századi nagyfejedelem, harmadik helyen pedig Sztálin végzett.
A megjelent hírek kapcsán érdemes felidézni, hogy 2022 novemberében az orosz hadsereg magával vitte Grigorij Patyomkin herceg Herszonban eltemetett földi maradványait, amikor kivonult az ukrán városból. Patyomkin Oroszországnak azért volt fontos, mert a 18. századi török–orosz háborúk idején több sikeres csatát vezetett, visszacsatolta Oroszországhoz a Krím-félszigetet, a Fekete-tenger partvidékét és Dél-Ukrajnát.