kulcsár edina
A nyugati sajtó lopásként, az orosz pedig értékmegőrzésként tálalja a történteket.
Az oroszok elszállították Patyomkin herceg földi maradványait és a tiszteletére állított emlékműveket a megszállás alatt lévő Herszonban található Szent Katalin székesegyházból - jelentett Vlagyimir Szaldo, a régió oroszok által kinevezett kormányzója.
A politikus elmondta: Patyomkin csontjait azért vitték ideiglenesen a Dnyeper folyó bal partjára, egy biztonságos helyre, hogy megmentsék a háború pusztításától. Ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy amit a körülmények adottak lesznek, visszaszállítják az eredeti helyükre.
A 18. században élt Grigorij Alekszandrovics Patyomkin az orosz történelem egyik kultikus figurája volt, tehát korántsem véletlen, hogy a megszálló csapatok biztonságban akarják tudni a földi maradványait.
Patyomkin, akiről már az életében legendák keringtek, II. Nagy Katalin cárnő kegyence volt. 1776-ban megkapta tőle a birodalmi hercegi címét, valamint az orosz hadsereg főparancsnokává és az összes déli tartomány főkormányzójává nevezte ki. Legnagyobb katonai sikerét Patyomkin 1783-ban érte el, amikor legyőzte a török csapatokat, és visszacsatolta az Orosz Birodalomhoz a Krím-félszigetet. A mai Dél-Ukrajna területén olyan városok megalapításában és felépítésében vett részt, mint Nyikolajev, Herszon, Szevasztopol és Dnyipro.
A legenda szerint, amikor II. Katalin cárnő meglátogatta a herceg által elfoglalt területeket, Patyomkin díszletfalvakat építtetett, hogy bizonyítsa a régió gazdagságát, és a parasztok jólétét. Innen ered a "Patyomkin-falu" kifejezés, ami a látszateredményekkel való hivalkodást jelenti.