kulcsár edina
Viktor Emánuel élete nem volt botrányoktól mentes.
Nyolcvanhat éves korában meghalt szombaton II. Umberto olasz király egyetlen fiúgyermeke, Savoyai Viktor Emánuel, Olaszország utolsó trónörököse, Nápoly hercege - adta hírül az ANSA olasz hírügynökség. A királyi család közleménye szerint Emánuelt a svájci Genfben, családja körében érte a halál. Temetése február 15-én, a torinói Superga bazilikában lesz.
A Savoyai-ház tagjai az egyesített Itália 1861-es megalakulásától kezdve egészen 1946-ig uralkodtak Olaszországban. Az olaszok 1946 júniusában népszavazáson határoztak arról, hogy eltörlik a monarchiát, és létrehozzák az Olasz Köztársaságot. A szavazáson részt vett emberek 54 százaléka támogatta a királyság megszűnését, amihez nagyban hozzájárult, hogy sokan nehezteltek a királyi családra, amiért támogatta Benito Mussolini fasiszta diktátort a második világháború előtt és alatt. Illetve az is, hogy 1943 őszén a királyi család elmenekült Rómából az Olaszország egy részét megszálló német katonák elől.
Savoyai Viktor Emánuel édesapja, II. Umberto volt Olaszország utolsó királya, aki mindösszesen egy hónapot uralkodott. Azért került trónra, mert a köztársaság létrehozásáról szóló népszavazás jobb eredményében bízva az édesapja, III. Viktor Emánuel lemondott a javára.
Az 1946-ban megszületett Olasz Köztársaság első alkotmánya arról rendelkezett, hogy a Savoyai-ház férfi leszármazottai nem léphetnek Olaszország területére. A királyi család tagjai ezért a portugáliai Cascaisben telepedtek le, de sokszor utaztak a svájci Genfbe. Az olaszországi beutazási tilalmat végül 2002-ben törölték el, és Viktor Emánuel, illetve az ő egyetlen fia, Emánuel Filibert még ebben az évben visszatért a hazájába.
Savoyai Viktor Emánuel 1971-ben feleségül vette Marina Doria svájci vízisíbajnokot és örökösnőt, akivel hosszú évekig a Genfi-tó partján álló fényűző villában éltek. Emánuel a fiatalabb éveiben az olasz Agusta helikoptergyártó cég értékesítőjeként dolgozott, és üzleti kapcsolatai révén barátságot kötött az iráni sahhal, így esküvőjét is Teheránban tartották.
Az utolsó olasz trónörökös élete nem volt botrányoktól mentes. 1978-ban őrizetbe vették, amiért Korzika szigetén kétszer lábon lőtt egy Dirk Hamer nevű német tinédzsert, aki néhány társával együtt ellopta a csónakját. Hónapokkal később a fiú belehalt a sérüléseibe, ezért Emánuelt gyilkossággal vádolták meg Franciaországban, de a párizsi fellebbviteli bíróság felmentette. Illegális fegyvertartás miatt azonban elmarasztalták, amiért felfüggesztett börtönt kapott.
Bár száműzetésben élt, 1981-ben Vittorio Emanuele-t a Propaganda 2 (P2) nevű, törvényen kívüli titkos szabadkőműves páholy több mint 900 tagjának egyikeként nevezték meg, amely csoport a 20. század végének számos olaszországi botrányának középpontjában állt.
Savoyai Viktor Emánuelt felesége és fia, Emánuel Filiberto gyászolja. Utóbbi 2023-ban kijelentette, hogy lemond az olasz trónra való igényéről lánya javára, amikor úgy érzi, hogy Vittoria készen áll a kihívásra.