kulcsár edina
Lengyel farmerek vonultak Varsó utcáin, és követelték az ukrajnai élelmiszerimport betiltását.
A hétfői brüsszeli tüntetés után mintegy tízezer gazda vonult át Varsón kedden, hogy tiltakozzanak az EU agrárpolitikája és az olcsó mezőgazdasági termékek Ukrajnából történő behozatala ellen. A lengyel fővárosban megrendezett Csillagmenet a hetek óta tartó tüntetések csúcspontja volt, amelyek országszerte útlezáráshoz és a lengyel-ukrán határátkelőhelyek megbénulásához vezettek. A tüntetések részeként ideiglenesen lezárták az egyik Németországba vezető autópályát és a szlovák határt is - írja tudósításában a focus.de.
Három követelésünk van: mennie kell az uniós zöld megállapodásnak, le kell zárni a határt az Ukrajnából érkező gabona előtt, és senki ne avatkozzon bele az állattenyésztésünkbe
- fogalmazta meg a fő célokat Szczepan Wojcik, a tüntetés egyik szervezője.
A tüntetők a parlamenthez, majd a belvárosi kormányszékházhoz vonultak. Varsó központjában több órára megszakadt a tömegközlekedés, pedig a legtöbb gazda nem traktorral, hanem busszal utazott a fővárosba.
A tüntetés időzítés minden volt, csak nem kedvező Donald Tusk mindössze két hónapja hatalmon lévő koalíciós kormányának, ugyanis áprilisban önkormányzati választásokat tartanak az országban.
Czeslaw Siekierski lengyel mezőgazdasági miniszter a lengyel rádióban azt mondta, még mindig kilencmillió tonna gabonafelesleget tárolnak Lengyelországban az utolsó betakarításból, az EU-ban pedig összesen 28 millió tonnát. A búza ára a világ tőzsdéin az ukrajnai háború előtti tonnánkénti 350 euró körüli értékről mostanra 200 euróra esett. Lengyelországban az ár még alacsonyabb - körülbelül 160 euró tonnánként. Szakértők szerint azonban a lengyel mezőgazdaságnak a jövőben semmi esélye az ukrán mezőgazdasági termeléssel szemben. Egy átlagos gazdaság Lengyelországban tizenegy hektár, Németországban 60 hektár, Ukrajnában pedig 1000 hektár.
"Nem kaptunk semmilyen konkrét javaslatot" - mondta Szczepan Wojcik, a tüntetők szóvivője, miután elhagyta a kormány épületét.
A hátunkat a falnak vetjük, nem hagyjuk el a barikádokat
- tette hozzá. A lengyel kormány ígéretet tett arra, hogy március 7-ig nyújt be megoldási javaslatot, de a gazdák nem akarnak olyan sokáig várni. „Március 6-án visszatérünk Varsóba” – jelentette be Wojcik.
A hétfői brüsszeli t