KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.29.

Megkezdődött Párizs "ostroma", a gazdák traktorokkal vonultak be a francia fővárosa

A demonstráció főszervezője szerint „katonai precizitással” tervezték meg az akciót.

Hétfő kora este a francia gazdák traktorokkal vonultak be Párizsba, miután napokig blokkolták a fővárosba vezető főbb útvonalak többségét. A helyi sajtóban csak "Párizs ostromának" nevezett demonstráció résztvevői ezzel akarnak nyomást gyakorolni Emmanuel Macron francia államfőre és Gabriel Attal miniszterelnök kormányára. A francia farmerek magasabb fizetéseket és az uniós szabályok enyhítését követelik.

Megkezdődött Párizs "ostroma", a gazdák traktorokkal vonultak be a francia fővárosa

A két legjelentősebb francia mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, az FNSA és a Jeunes Agriculteurs már szombaton határozatlan idejű blokádot hirdetett a párizsi régióban és Észak-Franciaországban. Ennek részeként összesen nyolc blokádpontot emeltek a párizsi régió főbb autópályáin, néhány kilométerre a fővárosi körgyűrűtől.

A hétvégi viszonylagosan kevés tiltakozó akció után a gazdák hétfőn nagyobb erőkkel vonultak az utakra: a fővárosi agglomerációban nyolcszáz traktor 16 autópályán állított fel útzárakat, kora este pedig megkezdték "Párizs ostromát". A hatóságok azt tanácsolták a sofőröknek, hogy ne szálljanak autókba, csak ha muszáj.

A gazdák blokkolták a Párizsba vezető főbb útvonalakat

„Mindent átgondoltunk, és alaposan felkészültünk. Nem bízunk semmit a véletlenre annak érdekében, hogy ez egy igazi, hosszú távú ostrom legyen”

- fogalmazott az FNSA igazgatója, aki hozzátette, hogy a blokádot „katonai precizitással” szervezték meg.

A francia kormány mintegy 15 ezer rendfenntartót mozgósított Párizsban az egyre fokozódó feszültség és a rendbontás elkerülése érdekében. Gérald Darmanin belügyminiszter visszafogott fellépést kért a rendőröktől, akik „nem lépnek fel a blokádpontokon, hanem biztosítják” a tüntetés helyszíneit.

„Nem engedjük meg, hogy kormányzati épületeket megrongáljanak. Azt is megakadályozzuk, hogy szupermarketeket feldúljanak vagy az odaérkező kamionokat leállítsák a gazdák mondván, hogy azok külföldi árut szállítanak"

- jelentette ki Gérald Darmanin, aki azt is elmondta, hogy Emmanuel Macron elnök utasította őt: a Charles de Gaulle-Roissy és az Orly repülőteret, valamint Rungis nagybani zöldségpiacát mindenképp nyitva kell tartani.

Gabriel Attal miniszterelnök vasárnap gyors előrelépést ígért a gazdák haragjára válaszul. A kormányfő már péntek este bejelentette, hogy a kormány visszavonja a mezőgazdaságban használt nem közúti gázolaj adójának tervezett emelését, és tíz adminisztratív egyszerűsítő intézkedést is bevezet a tüntető gazdák terheinek enyhítésére.

Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter hétfőn megígérte, hogy a héten esedékes uniós csúcson Emmanuel Macron a mezőgazdaságot jobban támogató politikát fog szorgalmazni, és ő maga is Brüsszelbe utazik, hogy kiharcolja az uniós szabályozások enyhítését.

A franciaországi gazdatüntetés csak egy a sok hasonló megmozdulás közül Európában. Eddig 15 uniós országban voltak ilyen demonstrációk az elmúlt 18 hónapban. Az elsőt Hollandiában tartották, ahol a kormány nitrogén-kibocsátási tervei miatt az állatállomány megritkítására készültek. Hasonló indokkal tüntettek Belgiumban és Írországban is. Romániában és Lengyelországban a vámmentes ukrán gabona importja ellen tiltakoztak, ami szerintük destabilizálja a helyi piacokat. Németországban a gazdák a dízel adókedvezmény eltörlése ellen tüntettek, amiről egy uniós környezetvédelmi előírás miatt döntöttek. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek