kulcsár edina
Lábbal tiporják a sajtószabadságot az új Tusk-kormány emberei.
Amint arról korábban beszámoltunk, Piotr Babinetz, a lengyel közszolgálati médiát felügyelő nemzeti médiatanács tagja úgy fogalmazott az M1 Híradójának, hogy a Donald Tusk vezette új lengyel kormány erőszakkal akarja átvenni az állami média felett az irányítást.
Egy lengyel riporter arról számolt be: az épületben az újságírókon kívül néhány parlamenti képviselő is tartózkodott, amikor múlt szombatra virradóra termetes férfiak érkeztek. Dulakodás alakult ki, az ékezők agresszíven léptek fel a dolgozókkal és a képviselőkkel szemben is. A riporter hozzátette: többször kérték a férfiaktól, hogy igazolják magukat, milyen jogon vannak az épületben, de ezt egyszer sem tették meg. Mint mondta, soha senki nem mutatott meg semmit, nem igazolták, hogy törvényes, amit csinálnak vagy hogy annak akármilyen jogi alapja lenne.
Példátlan tisztogatás kezdődött azután, hogy a frissen hivatalba lépett, Donald Tusk által vezetett kormány egy parlamenti határozattal megszüntette az állami média költségvetésben biztosított finanszírozását. Az intézkedés óriási felháborodást váltott ki Lengyelországban, a jogszabályok szerint ugyanis a lengyel köztelevízióról, a rádióról és az állami hírügynökségről parlamenti határozattal nem, csupán alkotmányozó többséggel lehet dönteni.
"Még a kommunisták is tisztességesebben viselkedtek, mint a most hatalomra került Donald Tusk féle lengyel vezetés" – erről beszélt egy helyi lapnak a lengyel TV egyik elbocsátott műsorvezetője. Jan Pospieszalski 1994 óta dolgozott a közszolgálati televízióban. Azt mondta, csaknem 30 éves pályafutása alatt látott már személycseréket és kormányváltásokat,
de ilyen példátlan erőszakot és törvénysértést még sosem tapasztalt.
Szerinte a kívülről érkező emberek erőszakkal vezették ki a munkatársakat az irodájukból, ajtókat csapkodtak és képviselőket lökdöstek.
Maga a lengyel elnök, Andrzej Duda is elítélte, illetve „anarchikusnak” nevezte az új kormány médiaügyi intézkedéseit. Múlt héten a közösségi oldalán azt írta, hogy alkotmányos elveket még politikai célok érdekében sem lehet megsérteni. Szombaton pedig kilátásba helyezte a lengyel államfő, hogy megvétózza az új varsói kormány 2024-es költségvetési törvényét, mint utólag kiderült, ezt meg is tette.
A Tusk-kormány gyakorlatát még a liberális kötődésű jogvédő szervezetek közül is többen bírálták.
Nincs kétség, a közmédia tevékenységét illetően alapos reformokra van szükség. (...) Ugyanakkor nem kerülhetjük meg a tényt, hogy az a mód, ahogy ezeket a változtatásokat a közmédiában levezénylik, komoly jogi kérdéseket vet fel
– írja közleményében a lengyel Helsinki Emberi Jogi Alapítvány.
Más független lengyel sajtószervezetek is figyelmeztettek, hogy a közmédia átszervezésének törvényes úton kell történnie, és nem szabad félelmet keltenie az újságírók körében.
Palóc André, a Századvég vezető elemzője arról beszélt, hogy
miközben az új lengyel kormány lábbal tiporja a sajtószabadságot és a jogállamiságot, Brüsszel mélyen hallgat.
Hozzátette: ha valamiféle objektív rendszer volna az Európai Unióban, ilyenkor indulna egy vizsgálat, hiszen gyakorlatilag egy állami intézménynél – most úgy tűnik, politikai alapon – küldtek el nagyon rövid időn belül embereket. Palóc emlékeztetett: Brüsszel és korábban maga az új lengyel kormányfő is többször bírálta Magyarországot a jogállamiság megsértése miatt, ma pedig azt látjuk, hogy Donald Tusk lábbal tiporja a demokráciát és a véleményszabadságot, Brüsszel pedig ezt csöndben végignézi.