tóth gabi
Országos vizsgálatot rendeltek el a szülészeteken.
A brit Abigail Miller egy drámai sürgősségi császármetszéssel jött világra, miután édesanyja, Katie Fowler szíve leállt, amikor a kórházba érkezett. A tündéri kislány csak két napot élhetett, a műtéttel sem tudták megmenteni az orvosok.
Az eset utáni független vizsgálat megállapította, hogy a kórház hibázott: a szülésznők csak telefonon beszéltek a várandós kismamával, aki hiába jelezte, hogy megindult a vajúdás, nem küldtek érte mentőautót. Férje négyszer hívta a brightoni Royal Sussex megyei kórház szülészeti osztályát, elmondva, hogy felesége elsápadt, ajka elkékült, és nehezen kapott levegőt, de a szülésznők úgy gondolták, hogy a nő csak pánikrohamot kapott. Holott valójában belső vérzése volt, amit méhrepedés okozott – ez egy ritka szülési szövődmény, amikor a méhfal felszakad.
Amikor a kismama állapota tovább romlott, taxit hívtak, de mire odaértek a klinikához, már túl késő volt: a hatalmas vérveszteség miatt leállt a szíve, amikor az autó megállt a kórház főbejárata előtt. Más osztályok orvosai siettek megmenteni: sürgősségi műtétet hajtottak végre az előcsarnokban, és a váróterem két összetolt székén próbálták az anyát újraéleszteni, miközben igyekeztek stabilizálni a baba állapotát is.
Az apa szerint lehetetlen szavakba önteni azt a traumát, amit a család átélt.
Aznap este kétfelé szakadtam – a feleségem és a lányom is annyira rosszul voltak a kórház különböző részein, hogy nagy kérdés volt, vajon bármelyikük is életben marad-e
– mondta el a The Sunnak Rob Miller.
Az anyuka, Katie végül két napot töltött kómában az intenzív osztályon, de túlélte. Abigail viszont az orvosok minden erőfeszítése ellenére még aznap meghalt szülei karjai között – alig 48 órás korában. Pedig ő is túlélhette volna, ha édesanyját hamarabb kórházba szállítják – hangsúlyozza a vizsgálati jelentés. Ha a szülő nő legalább mentőautóban lett volna a szívleállása idején, a mentősök közbe tudtak volna avatkozni, ami megváltoztathatta volna az eset kimenetelét – zárul az orvosi állásfoglalás.
Rájöttünk, hogy itt nem egyéni hibákról van szó, hanem rendszerszintű problémákról
– mondta az apa, aki országos vizsgálatot kért, hogy máskor ne fordulhasson elő hasonló tragédia.
A kórház szülészeti osztályát egyébként a minőségellenőrző bizottság már három hónappal Abigail születése előtt „elégtelennek” minősítette, főleg a létszámhiány és a személyzet gyenge képzettsége miatt. Az országos vizsgálat nyomán pedig a testület most azt állapította meg, hogy Angliában az anyaosztályok kétharmada nem elég biztonságos.