kulcsár edina
Az EU máris a szigorításon gondolkodik.
Az orosz olajra bevezetett nyugati ársapka jelenleg teljesen hatástalan, mivel az utóbbi időben már egyetlen tengeri nyersolajszállítmányt sem értékesítettek a hordónkénti 60 dolláros határ alatt - írja nyugati tisztviselőkre és orosz exportadatokra hivatkozva a Financial Times brit gazdasági szakportál.
Az Európai Unió és a G7-országok még tavaly december állapodtak meg az orosz kőolaj hordónkénti 60 dolláros árplafonjáról. Az intézkedés célja az volt, hogy lehetővé tegye az orosz olaj további nyugatra áramlását, miközben a Kreml bevételei csökkentik azáltal, hogy alacsonyabb árak elfogadására kényszerítik.
Eleinte még úgy tűnt, hogy ez a recept működik, viszont idén nyáron az olajpiaci folyamatok keresztülhúzták a Nyugat számítását, mivel orosz olaj az ársapka szintje fölé drágult.
– mondta egy magas rangú európai kormánytisztviselő, aki hozzátette: információi szerint októberben egyetlen tengeri szállítmánynál sem tartották be a hordónkénti 60 dolláros árplafont. Ezzel kapcsolatban a Financial Times külön kiemelte, hogy az októberi hivatalos orosz statisztikák szerint az olaj átlagára 80 dollár körül mozog hordónként.
A portál cikke szerint az EU tisztviselői most az árkorlátozás megerősítésének lehetőségeit keresik, beleértve az Oroszország hozzáféréséet a használt olajszállító tartályhajók piacához. Egyes jelentések szerint ugyanis Oroszország a nyersolajexportot egy olyan elöregedett tartályhajó-flotta, azaz “árnyékflotta” segítségével bonyolítja, amelyre az árkorlátozások csak korlátozottan hatnak.
Az Európai Unió legfrissebb tervei szerint a dán felségvizeken állíthatják meg az orosz olajat szállító tankereket, ha azok nem rendelkeznek nyugati biztosítással. Márpedig nyugati biztosítást csak azokra a hajókra lehet kötni, amelyek a hordónkénti 60 dolláros ársapkán belül maradó nyersanyagot szállítanak.
Miközben Moszkva olaj- és gázeladásból származó bevételei januárban az árplafon első érvénybe lépése után éves szinten 46%-kal 426 milliárd rubelre (4,6 milliárd dollár) csökkentek, azóta drámaian emelkedtek. Az orosz pénzügyminisztérium legfrissebb adatai szerint az ország olaj- és gázbevételei októberben 1,635 billió rubelt (17,6 milliárd dollár) tettek ki, ami több mint kétszeresére nőtt havi szinten, és több mint negyedével emelkedett 2022 októberéhez képest.