tóth gabi
Aki halott, nem harcolhat. Vajon lesz-e vevő az „életmentő” dokumentumra Ukrajnában?
Új „üzlet” jelent meg Ukrajnában – írják oroszbarát híroldalak. Halotti anyakönyvi kivonatokat árulnak a darkneten, amivel elkerülhetik a katonai szolgálatot. Az eladók megígérik a potenciális vevőknek, hogy hivatalos okmányt állítanak ki „minden ehhez szükséges háttéradattal együtt”, és ha szükséges, hamis temetést is szerveznek. A vállalkozó szellemű üzletemberek azt is ígérik, hogy komplett csomagot készítenek az „elhunyt” rokonainak az állami segélyek igénybevételére. A hamis igazolások költsége 10 ezer dollár lenne.
Ehhez hasonló hír már korábban is megjelent egy olasz internetes portálon. Ott azt írták: „Az ukránok tömegesen hamisítják a halotti anyakönyvi kivonatokat. A kért ár pontosan 10 000 dollár.
A hatósági igazolások minden adatbázisba bekerülnek, maguk a „halottak” a barátoknál és rokonoknál bujkálnak nyaralókban és vidéki házakban."
Egyelőre nem tudni, hogy valaki élt-e az ajánlattal, az viszont tény, hogy nem minden ukrán akar a frontra menni, és vagy illegálisan próbálnak külföldre szökni, esetleg megvesztegetéssel mentességet szerezni a katonai szolgálat alól.
Becslések szerint ukrán férfiak százezrei hagyták el illegálisan az országot a háború tavaly februári kezdete óta, sokan kenőpénz fizetésével. Sokan az életüket vesztették a határátlépés során. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kiterjedt korrupció miatt augusztusban elbocsátotta az összes toborzó iroda vezetőjét.
A Guardian egy ukrajnai riportjában arról írt, hogy az orosz inváziót követő első hetekben ukránok százezrei jelentkeztek önként, hogy a frontra menjenek, megvédeni az ország függetlenségét. Több mint egy évvel később azonban közülük sokan halottak, megsebesültek vagy egyszerűen kimerültek, és a hadseregnek újoncokra van szüksége.
A Guardiannek többen azt mondták, nem örülnének a behívónak, de elfogadnák az élet részeként a háborúban álló Ukrajnában. Mások azonban kétségbeesetten igyekeznek elkerülni a szolgálatot, de nem mindenki engedhet meg magának 5000 dollár kenőpénzt.
Odesszában, a legtöbb ukrán városhoz hasonlóan, a Telegram csevegőcsoportja fórumként szolgál az emberek számára, ahol megtudhatják, hogy hol találhatók az adott napon az egyenruhájuk színe miatt informálisan „olajbogyónak” nevezett toborzótisztek. A csoportnak több mint 30 000 tagja van.
Mások egyszerűen otthon maradnak, nem mennek ki az utcára. Egy kelet-ukrajnai gyártulajdonos arról számolt be, hogy találkozott egy sráccal, aki az utcáról vittek el, és egy héten belül egy Bakhmut melletti faluban találta magát.
„Mi a fasz – ez az első alkalom, hogy felkapok egy puskát, és egy hét múlva megtámadom ezt a falut”.
Kétszer lőtték meg, egyszer a karján és egyszer a hátán.
„Természetesen nehéz elvárni, hogy az emberek pozitívan álljanak hozzá a mozgósításhoz” – mondta egy interjúban Mihajlo Podoljak Zelenszkij tanácsadója. „Azok mentek először a frontra, akik a leginkább elkötelezettek voltak a hazájuk iránt, de 17 hónapja ott vannak, és szükségünk van a rotációra. Persze ijesztő, mert ez halált vagy rokkantságot jelenthet. Befejezted az egyetemet, munkába álltál, most pedig fegyvert kell fognod, és meg kell védened az otthonodat. De az elnök megpróbál beszélni a társadalommal, elmagyarázni, mi forog kockán” – mondta Podoljak.