tóth gabi
A katonai szolgálatért felelős nők ugyanazokat a feladatokat kapják, mint a férfiak.
Hatalmas változásokat jeleznek az ukrán fegyveres erőkben Kijev új intézkedései: október 1-jétől ugyanis kötelező lesz az orvos, ápoló- és gyógyszerésznők katonai nyilvántartásba vétele. Az intézkedés minden olyan nőre érvényes, akik legfeljebb 60 évesek és egészségügyi szempontból alkalmasak a katonaságra. A nők katonai nyilvántartásba vétele eddig önkéntes módon zajlott - írja a Magyar Nemzet a pmg.ua munkácsi hírportálra hivatkozva.
A lap úgy tudja, hogy a katonai szolgálatért felelős nők ugyanazokat a feladatokat kapják, mint a férfiak: regisztrálniuk kell magukat a katonaságnál, képzésen kell részt venniük és kötelességük bejelenteni, amennyiben változás történne lakóhelyüket, családi vagy egészségügyi állapotukat illetően. A nők besorozása már tavaly óta napirenden van Ukrajnában, eredeti tervek szerint a kötelező nyilvántartásba vételükre már tavaly sor került volna, ám elhalasztották. A védelmi minisztérium továbbá új egyenruhákat is készíttet a női katonák számára, amelyre Kijev szerint a megnövekedett létszám miatt van szükség: becslések szerint ugyanis 2015 óta kétszer annyi női katona szolgál a hadseregben, mint korábban.
Becslések szerint az ukrán fegyveres erőknek hatvanezer női tagja van, közülük körülbelül ötezren a frontvonalban vannak – írta a The Guardian brit napilap.
Módosította Kijev továbbá azoknak a betegségeknek a listáját is, amelyek már nem nyújtanak mentességet a besorozás alól. A TSN ukrán hírcsatorna közlése szerint a listán olyan betegségek szerepelnek, mint a klinikailag gyógyítható tuberkulózis, vírusos májgyulladás enyhe működési zavarral, tünetmentes HIV, endokrin betegségek enyhe diszfunkcióval, mentális zavarok enyhe tünetekkel, a központi idegrendszer lassú lefolyású betegségei, epizodikus és paroxizmális zavarok, valamint neurotikus, stresszel kapcsolatos és szomatoform zavarok.
Erre utal az a májusi döntés is, amelyet több mint 300 igen szavazattal fogadtak el az ukrán parlamentben. Ennek értelmében a sorkatonai szolgálat immár a 18 és 27 év közöttiek helyett a 18 és 25 év közöttiekre érvényes, aki ennél idősebb, azt rögtön vihetik is harcolni.
A döntés komoly vitákat váltott ki Ukrajnában, de ez sem volt elég ahhoz, hogy a parlament ne fogadja el a tervezetet. A döntés értelmében az ukrán hadseregbe nagy számban lehet besorozni fiatalokat, akik eddig életkoruk miatt védve voltak ettől. A 2022-es adatok szerint mintegy 450 ezer 25 és 26 éves fiatal férfi él Ukrajnában, tehát ők azok, akik mostantól bármikor megkaphatják a behívójukat.
A magyar miniszterelnök napokkal ezelőtt interjút adott a világ jelenlegi egyik legismertebb riporterének, az amerikai Tucker Carlsonnak. Az X-en (egykori twitter) már több mint 125 millió megtekintésnél tart a beszélgetés, amely - többek közt ezért is - óriási nemzetközi visszhangot kapott.
Az interjú elején Orbán Viktor leszögezte, hogy szimpla hazugság, hogy az ukránok nyerésre állnának a háborúban:
Ez hazugság. Nem csak félreértés. Ez egy hazugság. Lehetetlen. Mindenki, aki politikával foglalkozik, érti a logikát, a számokat, az adatokat. Ez lehetetlen... A szegény ukránok naponta halnak meg. Igen. Százával és ezrével, tudja. Mélységesen együtt érzek velük. Ez egy tragédia Ukrajna számára. De előbb fognak elfogyni a katonáik, mint az oroszoké. A harctéren végül a katonák száma fog számítani. És az oroszok ebben sokkal erősebbek, jóval többen, sokkal többen vannak, mint az ukránok.
Az amerikai riporterrel készült teljes interjút itt tudod megnézni: