tóth gabi
Sokak szerint az ilyen döntések csak további ellentéteket szülnek a társadalmon belül.
Több ukrán jogvédő és művész is felszólalt a kijevi városi tanács azon döntése ellen, amely ideiglenes tilalmat vezetett be az orosz nyelvű kulturális termékekel szemben. A korlátozás az orosz nyelvű könyvek, zenék, színdarabok és koncertek mellett a kulturális és oktatási programokra is kiterjed. Ez nemcsak az orosz szerzők műveire vonatkozik, hanem olyan alkotásokra is, melyeket orosz nyelven mutatnak be vagy oroszra fordítanak le.
Volodimir Javorszkij ukrán emberi jogi aktivista szerint a tilalom alkotmányellenes és diszkriminatív, emellett pedig jogilag törvénytelen is. Egy, a Deutsche Wellének nyilatkozó ukrán művész szerint az ilyen intézkedések azon a mítoszon alapulnak, hogy az ukrán kultúra mindig is diszkriminációnak volt kitéve, éppen ezért Ukrajnának is így kell válaszolnia a fenyegetésre.
− vélekedett Jevgenyija Belorusec. Hozzátette, a tilalmak megosztottságot generálnak az ukrán társadalomban, valamint hozzájárulnak az erről folytatott párbeszéd elmérgesedéséhez. Véleménye szerint azonnal ellenségként tekintenek arra, aki szót mer emelni a kultúrát érintő intézkedések ellen. Aggodalma nem alaptalan, hiszen az első orosz nyelvű alkotásokat tiltó döntéseket követően többször előfordult, hogy az intézkedéseket önbíráskodó módon betartatni kívánok erőszakhoz folyamodtak. Egy esetben például egy utcai zenésznek estek neki, aki egy híres orosz rocksztár egyik számát adta elő Lviv utcáin.
A kijevi tanács döntése beleillik abba a szélesebb körű, államilag támogatott politikai kampányba, melynek célja az Oroszországhoz fűződő történelmi és kulturális kapcsolatok felszámolása. Ez a folyamat már a 2014-es kelet- és dél-ukrajnai konfliktus után megkezdődött, de a háború tavaly februári kirobbanása után gyorsult fel igazán. 2023 áprilisában pedig a csúcsára ért, amikor Volodimir Zelenszkij aláírt egy törvényt, amely betiltotta az Oroszországhoz kapcsolódó neveket és szimbólumokat.
Olekszandr Tkacsenko ukrán kulturális miniszter néhány hónapja még a nemzetközi tilalommal is megpróbálkozott, és felszólította az ország nyugati szövetségeseit, hogy bojkottálják az orosz kultúrát, és a háború végéig állítsák le Csajkovszkij és más orosz zeneszerzők zenéinek előadásait. A miniszter a baloldali Guardianben jelentetett meg véleménycikket arról, hogy szerinte egy ilyen kulturális bojkott megfelelő válaszlépés lenne arra, hogy, mint írja, Oroszország aktívan megpróbálja elpusztítani az ukránok kultúráját és emlékezetét.
Vlagyimir Putyin az orosz kultúra eltörlésére tett ukrán kísérletekre reagálva azt mondta, hogy az orosz kultúra az európai kultúra elidegeníthetetlen része. “Amikor valaki megpróbálja elpusztítani az orosz kultúrát, az öngyilkossági kísérlet, mert saját magát pusztítja el” – fogalmazott a hónap elején az orosz elnök.