időjárás
Az egyik legbefolyásosabb uniós politikus állna Hollandia élére Mark Rutte bukása után.
Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld átalakulásért felelős alelnöke lemond az uniós tisztségéról, hogy miniszterelnök-jelöltként elindulhasson az általános holland választásokon - íjra helyi médiaértesülésekre hivatkozva a Politico. A baloldali politikus a holland Munkáspárt (PvdA) tagja, amely nemrég megszavazta, hogy a Zöldekkel (GL) együtt indulnak a közelgő választáson, növelve ezzel az esélyeiket az arányos (listás) voksoláson.
Ahogy arról a hazai és nemzetközi sajtó is széles körben beszámolt, a Hollandiába érkező menedékkérők kezelésének vitás ügye miatt július elején összeomlott a holland kormány-koalíció, és Mark Rutte kormányfő benyújtotta lemondását. Ezt követően Sándor Vilmos holland király feloszlatta a parlament alsóházát, és előrehozott választásokat írt ki novemberre. A negyedik Rutte-kabinet bukása 543 nappal a beiktatása után következett be, Mark Rutte 2010 óta Hollandia miniszterelnöke.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a holland Munkáspárt (PvdA) és a Zöldek (GL) pártkoalíciójának van jelenleg a legnagyobb támogatottsága (21 százalék), így Timmermansnak jó esélye van megszerezni a miniszterelnöki tisztséget. Az uniós politikus főbb kihívói Dilan Yesilgöz igazságügyi miniszter, a Szabaddemokrata Néppárt (VVD) politikusa és Caroline van der Plas, a Gazdák és Polgárok Mozgalmának (BBB) listavezetője lesznek. A legfrissebb, június végi közvélemény-kutatás szerint a VVD és a BBB fej-fej mellett áll, 18 százalékos támogatottsággal.
Timmermans a PvdA korábbi parlamenti képviselője, a második, Mark Rutte vezette kormányban pedig külügyminiszteri posztot töltött be. 2014-ben az Európai Bizottság többek között jogállamiságért felelős uniós biztosa és alelnöke lett, majd 2019-től az európai zöld megállapodás végrehajtásáért felelt a brüsszeli testületben.
Frans Timmermans korábban azzal tett szert "hírnévre", hogy az illegális bevándorlók befogadásának élharcosa volt. Többek közt támogatta a migránsok kötelező szétosztását az uniós országok között, ennek megfelelően pedig ellenezte a migráció megállítása céljából épített kerítéseket. Ennek a véleményének egyszer az Európai Parlament egy 2019-es plenáris ülésén is hangot adott, amikor azt fejtegette, hogy "azok, akik kerítéseket és falakat építenek, csalódni fognak".
A politikus egyik legnagyobb botránya akkor robbant ki, amikor kiderült, hogy nyomást próbált gyakorolni a román igazságszolgáltatásra annak érdekében, hogy a hivatali visszaéléssel, vesztegetés elfogadásával és hamis tanúzással vádolt Laura Codruţa Kövesit, a Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetőjét felmentsék a vádak alól. Timmermans azt akarta elérni, hogy a DNA volt vezetőjét nevezzék ki a létrehozandó Európai Ügyészség (EPPO) élére, főügyészi minőségben. Ezt később sikerült is elérnie.
Timmermans egyik legemlékezetesebb megnyilvánulása kétség kívül az volt, amikor az orosz-ukrán háború miatt bekövetkezett energiaválság kezdetén azt mondta: "nem kell aggódni, ha kevesebb gáz jön Oroszországból, fűtsünk kevesebbet és mosás helyett inkább szellőztessük ki a ruháinkat".
Az Európai Bizottság alelnöki tisztségéről lemondott Frans Timmermans holland politikus európai karrierje során több meghökkentő kijelentést is tett. Ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, a politikus a karbonadó kivetését javasolta az európai autósokra, máskor hazánkon kérte számon az ukrajnai háborúban mutatott szolidaritást, feledve Magyarország legnagyobb segélyezési programját.
A luxusban élő politikus korábban az Európába áramló illegális bevándorlók befogadásának élharcosa volt, számtalanszor támadta hazánkat konzervatív politikája miatt – a multikulturalizmus, az LMBTQ-jogok, a jogállamiság terén –, noha ellene indult eljárás korábban hivatali visszaélés és nyomásgyakorlás vádjával.
Később az is kiderült, hogy szoros kapcsolatot ápol Soros Györggyel, többször is találkoztak egymással. Erről például brüsszeli naptárbejegyzések is árulkodnak.
Emellett, ahogy a V4NA hírügynökség is felhívta korábban a figyelmet, Timmermans télen, miközben Európában mindenki azon aggódott, hogy lesz -e elegendő földgáz az otthonok fűtéséhez, azzal állt elő, hogy:
az európaiak azzal segíthetnek a Vlagyimir Putyin elleni harcban, ha lejjebb kapcsolják a fűtést otthonukban.
Hozzátette: „Ez nehéz. Átkozottul nehéz, de lehetséges. Meg tudjuk csinálni, és gyorsan meg tudjuk csinálni. Csak bátorságra és keménységre van szükségünk, hogy elérjük ezt a célt. Ha valaha is volt idő erre, akkor az most van. A mi döntéseink határozzák meg, hogy mennyi energiát fogyasztunk és hogy mennyire vagyunk erősek az Oroszországgal szembeni reakcióinkban.”
Sőt korábban azt is fejtegette, hogy az embereknek autó helyett kerékpárral kellene közlekedniük, kevesebbet kellene fürdeniük, akkor is gyorsabban. Mindemellett a ruhákat sem kellene mosógépben kimosni, helyette „elég lenne azokat csak kiszellőztetni”.
A portál azonban arra is rámutatott, hogy miközben Timmermans ilyen elvárásokkal fordult az európai polgárokhoz, ő maga Tervuren-ben az Európai Unió brüsszeli intézményeitől mindössze 15 perces autóútra él luxuskörülmények között, egy medencékkel és sportpályákkal tarkított lakóövezetben.
A bizottságból távozó politikus egy 1937-ben épült, többszintes, 12 szobás ingatlanban él. Az épületet mintegy 500 ezer euróért vásárolta 12 évvel ezelőtt, ám most már a dupláját érheti.
A ház „G” energiabesorolású, vagyis az egyik legrosszabb uniós minősítésű. A V4NA szerint Timmermans „innen követeli, hogy az emberek álljanak át az átlag polgárok számára olykor megfizethetetlen megújuló energiaforrásokra, míg ő maga nem vette a fáradságot arra, hogy napelemmel szerelje fel a házát vagy egyéb módon javítson az energiabesoroláson”.