tóth gabi
Szakértők a világ legalattomosabb fegyverei közé sorolják a kazettás lőszereket. Ezek a lövedékek és bombák nagy területen szóródnak szét, és egy részük nem robban fel azonnal, ezért később a lakosságra is fokozott veszélyt jelentenek.
Hun Sen kambodzsai miniszterelnök felszólította Joe Biden amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy ne használjanak kazettás bombákat. A politikus Twitteren idézte fel országa fájdalmas tapasztalatait: a mai napig húszezren haltak meg azokra a kazettás bombákra lépve, melyeket az amerikai légierő szórt Kambodzsára a vietnami háború részeként - írja a hirado.hu a Le Figaro című francia lapra hivatkozva.
- fogalmazott Hun Sen kormányfő a közösségi oldalán. Mint írta, az Egyesült Államok a vietnami háború idején, 1965-től 1973-ig több millió bombát dobott le Kambodzsára és Laoszra, hogy csapást mérjen a korabeli Szovjetunió által támogatott észak-vietnami erő, a Vietkong állásaira az egyébként semleges és az Egyesült Államokkal szemben semmiféle barátságtalan lépést nem tévő államok területén.
- figyelmeztetett az indokínai ország vezetője, aki hozzátette: az 1970-es években intenzívebbé váló amerikai légitámadások több tízezer polgári lakost öltek vagy csonkítottak meg Kambodzsában. A hadműveletnek a „Szabadság” elnevezést adták.
Noha Hun Sen nem említi, fontos elmondani, hogy a kambodzsai célpontok támadása abban az időszakban az amerikai háborúellenes csoportok egyik mozgósító témájává vált. A tiltakozók között volt mások mellett Noam Chomsky amerikai nyelvész, író is.
Az 1998-ban véget ért 30 éves polgárháború után Kambodzsa lett a világ egyik leginkább elaknásított országa a fel nem robban amerikai kazettás lőszerek miatt. Az elmúlt négy évtizedben mintegy húszezer kambodzsai halt meg miattuk. Az aknamentesítés a mai napig tart. Bár a kormány ígéretet tett arra, hogy 2025-ig minden aknát és fel nem robbant lőszert felszámol, Hun Sen aláhúzta: már fél évszázad eltelt, és még nem volt mód, lehetőség arra, hogy megsemmisítsék az összes szétszóródott lőszert.