tóth gabi
Dr. Király László kisgyerekkorától tudta, hogy sebész szeretne lenni, mára már a Szingapúri Nemzeti Egyetemen a Gyermek Szívsebészet osztályát vezeti.
Dr. Király László jelenleg a Szingapúri Nemzeti Egyetemen a Gyermek Szívsebészet osztályát vezeti. Az egykori Semmelweis Egyetem hallgató példaértékű karrierjéről és hivatástudatáról mesélt.
Dr. Király Lászlót egy szerencsétlen véletlen ösztönözte arra, hogy sebész legyen.
Kilencéves koromban saját hibámból elütött egy autó; koponyatörést szenvedtem és hathetes fekvést rendeltek el. Édesanyám ezt az időt arra használta fel, hogy megtanítson franciául
– kezdte a visszaemlékezést a Semmelweis Híreknek dr. Király László.
"Az egyik Paris Match magazinban volt egy beszámoló Christian Barnardról, aki akkor végezte el az első szívátültetést. A címlapon ott mosolygott maga a híres szívsebész, pont olyan sebészsapkával a fején, mint amilyen az én kötésem volt. Ezt a képet kitűztem a falamra és elhatároztam, hogy egy nap én is olyan leszek, mint ő."
Dr. Király László 93 éves édesapja is az emberek gyógyítását választotta hivatásul.
Édesapám 93 éves gyermekgyógyász-patológus, akinek humora, embersége, szakmai alázata és személyes bátorsága nagy példa számomra. Ő még 80-on túl is aktív orvosként dolgozott a Heim Pál Gyermekkórházban; 56 évet egy munkahelyen.
A sebész számára a legnagyobb elismerés nem más, mint a gyógyult beteg.
"A betegek gyógyulása és az a feltétlen bizalom, amivel elviselik a tortúrákat, amelyeknek gyógyításuk során kitesszük őket. Az újszülöttek és csecsemők olyan mélységekből képesek feltámadni, ahonnan mi felnőttek nem tudnánk "
– mondta dr. Király László, aki műtéteit a színházi előadásokhoz hasonlítja.
A gyermekszívsebészet számomra inkább performing art(előadóművészet) és ezért a társművészetek hatalmas inspirációt adnak. Egy műtét olyan, mint egy színházi előadás, vagy koncert, amelyben minden szereplőnek fontos feladata van. A főszereplő (a beteg) „alakítása” a szólisták, a zenekar, a műszak összművészetén áll, vagy bukik. A család és a Társ nélkül sem megy. „Az emberélet gyönge dráma, csak egyszer adják, nincs több előadása” – ahogy Kosztolányi Moshi haikuját magyarította Emberélet címen.
A Szingapúri Nemzeti Egyetemen a Gyermek Szívsebészet osztály Közép-Európa vezető ellátóhelyévé vált dr. Király László vezetése alatt.
"Tudomásom szerint én vagyok az első magyar orvos, akinek a Szingapúri Orvosi Kamara működési engedélyt adott. Alaphelyzetben és eléggé diszkriminatív módon még a magyar orvosi diplomát sem fogadják el. A feladatom Szingapúrban az itt korábban elhalt ellátóprogram újjászervezése és a komplex újszülöttkori korrekció bevezetése; továbbá tapasztalataim átadása az új szívsebész nemzedéknek. A modern kommunikációs technikáknak köszönhetően erre már a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájában is lehetőségem van.
A Gyermekszív Központ ma is Európa egyik legjobb kongenitális szívsebészeti centruma: eredményeik a mechanikus keringéstámogatásban, gyermekkori szívátültetésben, az ún. hibrid műtétek területén jogos csodálatot vívnak ki
– mondta az orvos.