tóth gabi
A WHO szerint nincs ok a pánikra, a vírus nehezen terjed emberről emberre.
A Kína délkeleti részén található Guangdong tartományban egy nő belehalt a madárinfluenza H3N8 altípusa okozta fertőzésbe - jelentette szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az ügynökség tájékoztatása szerint az 56 éves beteg 13 nappal a kórházba kerülése után, tüdőgyulladásban, március 16-án vesztette életét. Az előzetes vizsgálatok szerint az áldozat egy ugyanolyan "halpiacon" kapta el a fertőzést, ahonnét a világjárványért felelős SARS-Cov-2 koronavírus is származik egyes feltétezések szerint - írja a Daily Mail online kiadása.
A WHO azt közölte, a térségben eddig három embernél azonosították a vírustörzset. Az első megbetegedés egy Honan tartományban élő négyéves fiúhoz köthető, aki valószínűleg tyúkoktól vagy vadkacsáktól kapta el a vírust. A második fertőzést szintén Honan tartományban regisztrálták, egy öt éves fiúnál, aki nem sokkal korábban egy olyan piacon járt, ahol élő baromfit árultak, igaz, közvetlenül nem foglalkozott az állatokkal. Az első gyermek betegsége súlyosra fordult, és intenzív ellátásra szorult, de a második fiúnál a lefolyás enyhe volt. Mindkét gyermek meggyógyult.
A március középén elhunyt nőnek több alapbetegsége is volt, és a kórtörténete szerint élő baromfival került kontaktusba egy húst és halat is forgalmazó piacon. Az innen begyűjtött minták A(H3) influenzára pozitívak voltak, feltehetően tehát itt kapta el a betegséget. A WHO szerint az áldozat közeli kapcsolatai között nem találtak más fertőzöttet.
Bár az embereknél ritka, a H3N8 előfordulása madaraknál gyakori, igaz, náluk alig vagy egyáltalán nem okoz tüneteket a betegség. Volt már arra példa, hogy ez a vírústörzs más emlősöket is megfertőzött. A rendelkezésre álló információk alapján ez a vírus nem képes könnyen emberről emberre terjedni, ezért országos, regionális és nemzetközi szinten alacsonynak tekinthető az emberek közötti terjedés kockázata. A WHO szerint a madárfluenza-fertőzések a kötőhártya-gyulladástól vagy az enyhe influenzaszerű tünetektől kezdve egészen súlyos akut légúti megbetegedésekig, szélsőséges esetben pedig akár halálhoz is vezethetnek. Egyes betegek gyomor-bélrendszeri vagy neurológiai tünetekről is beszámoltak, de ezek ritkák.