kulcsár edina
Miután az önéletrajzbotrány kirobbant, többen is lemondásra szólították fel a szociáldemokrata politikust.
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter több ízben meghamisította az önéletrajzát 1995-ben, hogy oktatóként felvételt nyerjen Németország egyik legjobb és legelismertebb egyetemére - állítja a Die Welt országos német napilap online kiadása. A hírportál vasárnap megjelent oknyomozó cikkére, amely hatalmas belpolitikai vihart kavart, Lauterbach röviden annyival reagált: "a közel 30 éve történt esetre pontosan már nem emlékszek".
Miután Lauterbach 1995-ben doktori fokozatot szerzett az amerikai Harvard egyetemen, és visszatért Németországba, "egészségügyi rendszerkutatóként" professzori állásra jelentkezett a Tubingeni Egyetemre. Az intézménynek megküldött önéletrajzában azt állította, hogy az aacheni onkológiai osztályon ő vezette a mellrákdiagnosztikával és terápiával foglalkozó kutatási projektet, melyet - elmondása szerint - a német kormány akkor kétmillió márkával támogatott. Lauterbach azt ígérte, hogy felvétele eseten, a kutatási projektben lévő, harmadik féltől származó támogatások "jelentős részét" egyenes átutalja az egyetem számára. (A tudományos életben azokat a pénzügyi források szokás harmadik féltől való forrásnak nevezni, melyeket cégektől és egyéb szponzoroktól kapnak a kutatók.) A jelentkezés után Lauterbachnak végül ugyan felajánlották az állást, de ismeretlen okokból visszautasította, és inkább a Kölni Egyetemre ment.
Levéltári dokumentumokra, és pályázati beadványokra hivatkozva a Die Welt most azt írja, hogy Lauterbach döntésének hátterében az állhatott, hogy a Tubingeni Egyetemnek küldött önéletrajzát kategorikusan meghamisította, és feltehetően megijedt a lebukástól. A lap beszámolója szerint a Lauterbach által említett aacheni onkológiai osztályon például nem volt annak idején mellrákkal kapcsolatos kutatás, tehát értelemszerűen projektvezető sem lehetett. Ebben a témában először 2002-ben készített kutatást az intézmény, de annak a szerzője sem a jelenlegi német egészségügyi miniszter volt.
Lauterbach emellett arról is hazudhatott, hogy bármilyen harmadik féltől származó forrást képes lett volna becsatornázni a Tubingeni Egyetemhez. A frissen végzett doktor ugyanis ebben az időben mindösszesen 20 ezer német márka támogatást kapott egy könyvprojektre - vagyis csak kapott volna, ugyanis a könyv sosem készült el, ezért a pénzt sem fizették ki neki.
Fontos elmondani, hogy a cikk megjelenése előtt a Die Welt felkereste a minisztert, ő azonban nem kívánt reagálni a felmerülő vádakra. A szociáldemokrata politikus vasárnap este azonban már azt mondta a német Merkur hírügynökségnek, hogy "az egyetemi kinevezéseknél nem a harmadik féltől származó források számítanak, hanem a végzettség. A közel 30 éve történt esetre pedig egyébként sem emlékszik már pontosan".