
kulcsár edina
Egy négyéves gyermek életét veszélyeztette.
Magyar orvos miatt tört ki a botrány Angliában! Egy négyéves kisfiúnak csaknem az életébe került egy vakbélműtét, mert a magyar sebész félreolvasta a gyógyszeres üveg címkéjét – számol be a Daily Mail.
A brit lap szerint fenolinjekciót is használtak a beavatkozás során, ám az 5 százalékos hígítású helyett 80-ast kapott a gyerek. Az eset után több korrekciós műtétre is szüksége volt a felépüléshez a fiúnak.
Mindez a lap cikke szerint dr. Rákóczy György hiányos angoltudása miatt történhetett. A most 70 esztendős orvos a Manchesteri Királyi Gyermekkórház egyik elismert magyar sebésze volt. Az eset után az angliai Általános Orvosi Tanács (GMC) átképzésre kötelezte a doktort: angol nyelvvizsgát kellett volna letennie, ám végül hatszor bukott meg a Daily Mail szerint a különféle teszteken. A hallási-olvasási, írási és beszédvizsgákon sem kapta meg a szükséges pontszámokat, majd ideiglenesen eltiltották az orvoslástól, és bár a balul sikerült 2009-es műtét óta több felülvizsgálat volt – mostanáig húzódott az ügy –, a legutóbbin ezt már nem oldották fel. Sőt, Dr. Rákóczy György néhány hete maga kérte, végleg töröljék a brit orvosi nyilvántartásból.
"A fenolinjekció csomagolásán nem volt feltüntetve, hogy milyen koncentrációjú, így kaphatott a fiú egy jóval erősebb készítményt. Intravénásan valóban halált is okozhatott volna, de nem így történt. A gyógyszert tudtommal ki is tiltották Angliából, hiszen alapvető információk nem szerepeltek rajta, az érintett kisfiú pedig meggyógyult" — kezdte a Blikknek a doktor, aki szerint a műtőben a kollégái félrevezették, mert megkérdezte: ezt a szert szokták-e használni, amire igenlő választ kapott.
" Ugyanez a hiba angol orvosokkal is megtörtént. Közép-európai orvosként azonban többször szembesültem diszkriminációval. Az eset után még egy évig teljes szakmai elégedettség övezte a munkámat, kevesebb panaszt kaptam, kevesebb komplikáció fordult elő nálam a kórházi átlagnál. Vizsgálták, követtem-e el szakmai mulasztást, de 2012-ben minden ilyen vád alól felmentett a szakmai szervezet, a GMC mégis nyelvvizsgára kötelezett. Ezt egyébként minden külföldről érkező orvosnak le kell tennie. Fél évig, napi 8 órát jártam órákra, egyetemista diákokkal, 60 éves fejjel. Ők le tudták tenni a vizsgákat, én nem. Egyszerűen a vizsgakövetelmények nincsenek az idősebbekre kalibrálva. Kutatások tucatja foglalkozik azzal, hogy az ember mentális képességei 65 év felett lelassulnak. Ez nem azt jelenti, hogy hülyébb lesz az illető, ez mindenkire érvényes" - közölte a lappal a most 70 éves orvos.