Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2022.12.07.

Már 9 kisgyermek halálát okozta egy gyilkos baktérium Nagy Britanniában

Szakértők szerint a megbetegedéseket elsősorban iskolai fertőzések okozzák.

Szeptember óta 9 kisgyermek vesztette életét A csoportú Streptococcus okozta fertőzésben Nagy Britanniában - írja a Daily Mail online kiadása a brit Egészségbiztonsági Ügynökség (UKHSA) adataira hivatkozva. Az angolszász hírportál beszámolója szerint a bakteriális kórokozó Angliában nyolc, Walesben pedig egy gyermek halálát okozta eddig, mindannyian 10 év alattiak voltak. Skóciában és Észak-Írországban nem erősítettek meg halálesetet.

Streptococcus baktériumok fénymikroszkópos képe

Köznyelvben a streptococcust gyakran (hibásan) "húsevő baktériumnak" nevezik, mivel egyik jellemző tulajdonsága, hogy a vörösvértesteket tönkreteszi, elbontja, ezáltal hemolízist okoz. Ezzel szemben viszont a valóság az, hogy a fertőzés általában enyhe lefolyású, tünete pedig a torokfájás, szédülés, alacsony vérnyomás, láz, hasi fájdalom és a bőrfertőzés.

Az esetek döntő többségében a streptococcus okozta betegség antibiotikummal kezelhető, de néhány esetben a fertőzés mélyebbre juthat a szervezetben, például a tüdőbe vagy a véráramba, és invazívvá válhat. Ebben az esetben a fertőzés már sokkal nehezebb gyógyítani, és gyermekek esetében végzetes is lehet.

A bakteriális fertőzés veszélyességét fokozza, hogy a kórokozó nagyon sokáig életben maradhat az ember kezén vagy torkában ahhoz, hogy tüsszentés, puszi, csók vagy bőrkontaktus révén könnyen másra is átterjedjen. Egyes becslések szerint a streptococcus évente félmillió ember halálát okozza világszerte. 

Szakértők szerint az Egyesült Királyságban tapasztalt streptococcus megbetegedéseket elsősorban az iskolai fertőzések okozzák

Colin Brown, a brit Egészségbiztonsági Ügynökség (UKHSA) igazgatóhelyettese elmondta: a streptococcus utoljára 2017–2018-ban okozott ennyire súlyos fertőzést az Egyesült Királyságban, akkor négy haláleset történt. A szakértő úgy véli, hogy a megbetegedések mostani magas száma a koronavírus-járvány utáni hirtelen és intenzív társadalmi keveredésnek köszönhető, amely gyors terjedést tesz lehetővé a baktérium számára. 

Fontos megjegyezni, hogy streptococcus ellen jelenleg nincs vakcina, tehát a fertőzés ellen kizárólag antibiotikumok segítségével lehet küzdeni. Ennek megfelelően a brit kormány azt fontolgatja, hogy "megelőző antibiotikumokat" küld az iskolákba országszerte. Gyógyszeripari elemzők szerint viszont jelen körülmények erre nincs lehetőség, mert a gyermekeik miatt aggódó szülők miatt pánikvásárlás alakult ki, melynek következtében hiánycikké váltak egyes antibiotikumok.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek