Orbán Viktor: Amíg nemzeti kormány van, Magyarország nem lép háborúba!

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.04.
Módosítva: 2022.11.10.

Északi Áramlat vezeték: Oroszország a brit nagykövet elé tárta bizonyítékait

És most mi történik?

Több méter mély krátereket tárt fel az Északi Áramlat szeptemberben megsérült gázvezetékénél az azt üzemeltető társaság. Szakemberek szerint a sérülést szinte biztos, hogy robbantás okozta. Oroszország az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát vádolja a szabotázs elkövetésével, a moszkvai brit nagykövetet csütörtökön be is kérették a külügyminisztériumba – számolt be az M1 Híradó.

Tüntetők várták a brit nagykövetet csütörtök reggel Moszkvában a külügyminisztérium előtt, azt skandálva: Nagy-Britannia terrorista ország.

Bekérették Deborah Bronnert moszkvai brit nagykövetet az orosz külügyminisztériumba, hogy bizonyítékot mutassanak neki Nagy-Britannia részvételéről egyebek mellett az Északi Áramlat elleni szabotázsakcióban.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt az SMS-t, amiben az Északi Áramlat elleni támadás utáni percekben az akkori brit miniszterelnök azt írta az amerikai külügyminiszternek, hogy „elvégeztetett”

– idézte az orosz biztonsági tanács titkárát az MTI.

Nyikolaj Patrusev azt mondta: a támadás végrehajtásában a brit haditengerészet is részt vett, a fő haszonélvezője pedig az Egyesült Államok.

Ha Oroszország inváziót indít, és katonákkal lépi át az Ukrán határt, akkor nem lesz tovább Északi Áramlat. Véget vetünk neki” – mondta még a háború kitörése előtt Joe Biden amerikai elnök, majd egy újságíró visszakérdezésére csak annyit mondott: ígérem, képesek leszünk rá.

Az Egyesült Államoknak van tapasztalata egy ilyen támadáshoz, ugyanis korábban is hajtott végre robbantásokat más országok infrastruktúrája ellen – erről a Columbia Egyetem professzora beszélt.

„Gondoljunk csak a szovjet éra csővezetékeire vagy az iráni nukleáris létesítményekre és még sorolhatnám. Nincs bizonyítékom, hogy az Egyesült Államok lenne a felelős, de a jelek erre utalnak”

– mondta Jeffrey Sachs, emlékeztetve az amerikai külügyminiszter azon szavaira is, amikor óriási lehetőségnek nevezte a vezetékek sérülését.

Szeptember végén észleltek nyomáscsökkenést az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 1-es és 2-es gázvezetéken. A csövekből több helyen ömlött a gáz, amitől egy kilométer átmérőjű körben bugyogott a víz. Dán és svéd szeizmológusok erős robbanásokat regisztráltak a szivárgások közelében.

Azonnal több vizsgálat indult, hogy kiderüljön, mi történt a mintegy 100 méteres mélységben futó, évente 55 milliárd köbméter gázt szállító vezetékekkel.

A gázvezetéket üzemeltető vállalat három és öt méter mély, mesterséges eredetű krátereket talált az Északi Áramlat 1 sérült részeinél. Szerdai közleményük szerint negyed kilométeres szakaszon megsemmisült a vezeték, a roncsok több százméteres körben szóródtak szét.

A német haditengerészet a kráterek méretéből hatalmas robbanásra következtet, mert nem csak az 1-es vezeték, hanem az Északi Áramlat 2-es is súlyosan megsérült – írta a Mandiner.

Az Északi Áramlat 1 és 2 vezeték kiesése után az Ukrajnán keresztül haladó gázszállítást az oroszok állították le Nyugat-Európa felé.

Európa cseppfolyósított gázzal akarja pótolni az orosz földgázt jellemzően az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről, ami nem megoldás, mert egy hajórakomány LNG-gáz csak a fele annak, amit Oroszország egy nap alatt csöveken szállít– erről az energetikai szakértő beszélt a Kossuth Rádióban. Litkei Máté szerint a folyékony gáz átfejtéséhez szükséges infrastruktúra sem megfelelő a folyamatos ellátáshoz.

Azok az LNG-beruházások, amelyeket elindítottak az idei évben, 2026-ra realizálhatók, tehát a bővítési lehetőségeink az LNG területén nagyon korlátozottak, magyarán nem fog új LNG belépni az orosz gáz helyére. Tehát a tárolókat nem tudjuk olyan ütemben tölteni, mint ahogy azt idén tudtuk” – fejtette ki.

Litkei Máté hozzátette: a gázhiánynak súlyos következményei lesznek, csökkenhet és le is állhat az ipari termelés, ami munkanélküliséghez és a lakosság terheinek növekedéséhez vezet.

Az orosz védelmi minisztérium szombaton azzal vádolta az Egyesült Királyság hadseregét, hogy szerepet játszott az Északi Áramlat gázvezetékein történt szabotázsban, valamint a szombaton Szavasztopol kikötőjénél történt dróntámadások előkészítésében.

„Az orosz védelmi minisztérium epikus küzdelmet folytat hazugságok terjesztésében, hogy mérsékelje (Oroszország – a szerk.) törvénytelen ukrajnai inváziójának katasztrofális kezelését. Ezek a kitalációk többet árulnak el az orosz kormányon belüli vitákról, mint a nyugatról” – közölte a Brit Védelmi Minisztérium a Twitteren.

A brit minisztérium reakciója azután érkezett, hogy szombaton az orosz védelmi minisztérium azzal vádolta meg a briteket, hogy ők követték el az orosz Gazprom tulajdonában álló Északi Áramlat gázvezetékeken történt szabotázsokat.

Az oroszok továbbá azt is állították, hogy a szombaton a Krímet ért dróntámadásokban is szerepet játszott a brit tengerészet. Az orosz védelmi minsztérium szerint a brit haditengerészet tisztjei segítették az ukrán csapatokat a támadások előkészítésében.

„Az ukrajnai Mikolajiv megyében lévő Ocsakov városban állomásozó brit szakértők irányításával készítették elő ezt a terrorcselekményt, illetve képezték ki a különleges tengeri műveleteket végrehajtó ukrán katonákat” – közölte az orosz védelmi tárca Telegram-csatornáján.

A tájékoztatás szerint egy orosz hajó kis mértékben megrongálódott a Szevasztopoli-öbölben. Moszkva szerint a drónokkal célba vett hajók részt vesznek a gabonát exportáló teherkonvojok védelmében is.

Mihail Razvozsajev, Szevasztopol kormányzója a TASZSZ orosz állami hírügynökség jelentése szerint arról számolt be, hogy a szombati volt az eddigi legerőteljesebb dróntámadás a Krím félszigetnél.

Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője is reagált az ügyben. Mint mondta, Moszkva állítása, mely szerint Nagy-Britanniát is felelősség terheli az Északi Áramlat gázvezetékeken keletkezett károkért egy próbálkozás arra, hogy elterelje a figyelmet az ukrajnai helyzetről, s ez szerinte az „orosz forgatókönyvbe” illeszkedik.

A Balti-tengerben lefektetett Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 gázvezetéken szeptember végén történtek robbanások, Svédország és Dánia kizárólagos gazdasági övezetében. Az első csővezetékpár mindkét szálán és a másodiknak az egyikén sérüléseket észleltek. Vlagyimir Putyin orosz elnök az „angolszászokat” a hibáztatta a történtek miatt.

Az orosz védelmi minisztérium október 29-én azzal vádolta Londont, hogy részese volt a csővezetékek megrongálásának. A tárca szerint a brit haditengerészet szakemberei részt vettek a szeptember 26-án a Balti-tengeren elkövetett „terrortámadás” megtervezésében, biztosításában és végrehajtásában, amelynek célja az „Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 vezeték aláásása volt”. A brit védelmi minisztérium tagadta, hogy köze lett volna a támadáshoz.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő kedden Telegram-bejegyzésben sürgetett választ Londontól azokra az online médiajelentésekre, amelyek szerint Liz Truss volt brit miniszterelnök „It’s done” (Elvégeztetett) szövegű üzenetet küldött Antony Blinken amerikai külügyminiszternek a gázvezetékek felrobbantása után.

Putyin elnök a hétfő éjjel Szocsiban megtartott sajtótájékoztatón közölte, hogy a Gazprom orosz gázipari vállalatnak – több mint egy hónappal a történtek után – engedélyezték a robbantások helyszínének megvizsgálását és a csővezetékekben keletkezett károk felmérését. Az elnök szerint a helyszíni szemle egyértelműen azt „bizonyította”, hogy terrorcselekmény történt.

 

Az Északi Áramlat vezetékeivel kapcsolatos incidens Dánia és Svédország kizárólagos gazdasági övezetében történt, amelyet teljes mértékben az amerikai hírszerző szolgálatok ellenőriznek - jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője korábban.

Gas crisis - Nord Stream 1
Fotó: STEFAN SAUER

Zaharova szerdán az Északi Áramlat-1 és -2 gázvezetékek megrongálódása kapcsán amerikai tisztségviselők év eleji nyilatkozataira emlékeztetett, miszerint az Északi Áramlat-2 "nem fog működni".

Zaharova a műsorban felszólította Joe Biden amerikai elnököt, válaszoljon arra a kérdésre, hogy ami szeptember 25-én és 26-án a gázvezetékekkel történt, az a korábbi fenyegetések valóra váltása-e Washington részéről.

Hangsúlyozta: bár a szóban forgó területtel kapcsolatban sok a találgatás, például az, hogy semleges vizeken található, az valójában Dánia és Svédország kizárólagos gazdasági övezete. Mint mondta: 

Ezek az államok nagyon NATO-orientált országok, tele amerikai fegyverekkel, amelyek teljes mértékben az amerikai hírszerző szolgálatok ellenőrzése alatt vannak, (...) és az utóbbiak teljes mértékben ellenőrzik az ottani helyzetet.

A norvég légierő felderítő repülőgépei ellenőrzik az Északi-tengeren található olajkutak és gázvezetékek biztonságát. A műveleteket azután kezdték meg, hogy a múlt hónap végén szabotázs miatt megsérültek az Északi áramlat gázvezetékei. A járőrgépek a térségen áthaladó hajókat és repülőket ellenőrzik, különösen arra figyelve, hogy azok tudják-e azonosítani magukat – az M1 Híradóban.

Az északi áramlat gázvezetékeinek a múlt hónap végén történt megrongálódása óta a norvég hadsereg rendszeres felderítő repüléseket végez az északi tengeren. A küldetések célja a térségen áthaladó, azonosítatlan repülőgépek, drónok és hajók felkutatása.

„Szúrópróbaszerűen ellenőrzünk hajókat. Inkább mi okozzunk meglepetést, mint nekünk mások. Résen kell lennünk, mert a szomszédunk háborúban van” – mondta a küldetést vezető veterán pilóta.

A repülő a kulcsfontosságú tengeri olajkutak és a gázvezetékek vonalán járőrözik. A katonai hírszerzés akciói jellemzően nem a nyilvánosság előtt történnek, ezért a személyzet szerint a küldetés nem csak a feladat miatt szokatlan, hanem az azt övező nyilvánosság miatt is.

A norvég hatóságok abban bíznak, hogy a média jelenlétével csökkenhet a jövőbeli szabotázsok valószínűsége. Hogy a múltkori robbantásért ki a felelős, azt továbbra sem tudni: az Egyesült Államok és Oroszország egyaránt tagadja, hogy köze lett volna az akcióhoz.

A gázvezetékeket ért sérülések óta Oroszországból nem érkezik földgáz Németországba, ami a kontinens egészén tovább súlyosbítja az energiaválságot. A Gazprom szerint legalább egy évre van szükség a sérült vezetékek helyreállításához.

 

 

Ez is érdekelhet

origo.hu

Kiderült, hová költözött a kispesti baloldali pénzszivattyú - videó

origo.hu

Bugyi nélkül fotózták a Magyarok Világszépe királynőjét

borsonline.hu

Mérgezett hamburgert evett a kislány a népszerű gyorsétteremben, maradandó agykárosodása lett

mandiner.hu

A spanyolok szerint Magyarország már nem tartozik Európához

ripost.hu

"Ki fog látszani a s*nám" - Kiakadtak a túl szexi ruha miatt az olimpikonok

mandiner.hu

Kemény választ küldtek az oroszok az amerikai ukrán segélycsomagra (VIDEÓ)

origo.hu

Brutális bírságot kapott az RTL Klub

mindmegette.hu

Ördög Nóra erre a népszerű magyar ételre bukkant Tajvanon

origo.hu

Óriási sportélmény és show lesz a kanadai hokiválogatott budapesti meccse - videó

videa.hu

Káposztás kofta, sült szeretetgolyók fűszeres paradicsommártásban -receptvideó (hirdetés)

ripost.hu

Özönlenek a gratulációk Vastag Csabának és feleségének

ripost.hu

Óriási bejelentést tett Tóth Gabi, özönlenek a gratulációk - Fotó

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

KÜLFÖLD

Brüsszel nem törődik az európai emberek érdekeivel

KÜLFÖLD

Teljes agyrém: már az Európai Tanács elnöke is háborúról beszél

KÜLFÖLD

A calabriai maffia halálos „zombidroggal” árasztja el Európát

KÜLFÖLD

Óriási balhé Németországban: húsvét helyett muszlim ünnepre díszítették fel a belvárosokat

KÜLFÖLD

„Hiánya pótolhatatlan űrt hagy az életünkben” – Tömegbe hajtott egy kocsi, egy 4 éves kislány nem élte túl

KÜLFÖLD

Nem baleset volt: Túlélte a szörnyű zuhanást, majd kiderült, hogy szándékosan akarták megölni

KÜLFÖLD

Sokkoló videó: az óriáskerékről zuhant le a 3 éves kislány

KÜLFÖLD

Pár hét különbséggel egyszerre vesztette el agydaganatos szüleit egy árván maradt kislány