tóth gabi
A történelmi jelentőségű transzplantációt egy amerikai biotechnológiai vállalat szakemberei hajtották végre.
Egy 20 éves mexikói nő lett a világon az első ember, aki egy különleges 3D-nyomtatással készült, hús-vér szervet kapott - írja a New York Times online kiadása. A lap beszámolója szerint az egyedülálló transzplantáció, amely a technológia első sikeres klinikai kísérlete volt, gyakorlatilag új fejezetet nyitott az emberi szövettechnológia területén.
A személyiségi jogai miatt csak Alexa néven említett páciens egy genetikai rendellenességgel küzdött, melynek következtében kicsi és torz jobb füllel született. Ezt az esztétikai problémát oldották meg a 3DBio Therapeutics amerikai biotechnológiai vállalat szakemberei, illetve Dr. Arturo Bonilla fülrekonstrukciós sebész egy kísérleti program keretében.
A bonyolult sebészeti beavatkozás azzal kezdődött, hogy Alexa csonka érzékszervből egy fél grammos porcmintát vettek, illetve 3D-szkenneléssel készítettek egy képet az egészséges jobb füléről. Ezeket elküldtek a New York állambeli Queensben működő, regeneratív orvoslásra specializálódott 3DBio Therapeutics laboratóriumáb, ahol a szövetmintából több milliárd emberi sejtet növesztettek, amit aztán egy kollagénalapú tintájával kevertek össze. Ezt a masszán végül egy speciális 3D-nyomtatóba töltötték, ami gyakorlatilag kiprintelte Alexa jobb fülének tükrözött másolatát. Ez a folyamat állítólag kevesebb mint 10 percet vett igénybe.
A kinyomtatott szervet végül hűtve elszállították egy amerikai-mexikói határ közelében található klinikára, ahol Dr. Arturo Bonilla beültette Alexa bőre alá, közvetlenül az állkapocscsontja fölé. A műtétre még márciusban került sor, de ennek tényét csak nemrég osztották meg a nyilvánossággal, ugyanis mostanra vált biztossá, hogy Alexa szervezete befogadta a szervet. A nyomtatott fülnek egyébként még néhány hónap "növekedésre" van szüksége, amíg teljesen ki nem fejlődik.
Újságírói kérdésre Alexa elmondta, hogy annak ellenére is nagyon örül az új fülének, hogy az még nem fejlődött ki teljesen. Mint fogalmazott: kiskorában sosem zavarta a csonka szerv, de ahogy a tinédzserkorba lépett, egyre öntudatosabbá vált a külsejével kapcsolatban és elkezdte bosszantani a szépséghibája, amit állandóan eltakart a hajával, amikor kiment az utcára. A fiatal lány azt reméli, hogy az új fülével növekszik majd az önbecsülése, és alig várja, hogy végre összefogva hordhassa a haját.
Fontos megjegyezni, hogy 3DBio Therapeutics kísérleti programjának keretében nem Alexa az egyetlen, aki 3D-nyomtatással készült transzplantációs szervet kap. A vállalat tájékoztatása szerint rajta kívül még 10 emberen szeretnék elvégezni ezt a bonyolult eljárást.