Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.01.01.

Így tréningezik a műtétre váró magyar betegeket

Új műtéti felkészítést vezet be a Semmelweis Egyetem. Cél, hogy a páciensek minél jobb fizikai, tápláltsági és mentális állapotban várják a műtétet.

Ahogyan a maratoni futó is edz a versenyre, úgy egy sebészeti műtétre is fontos, hogy a beteg minél alaposabban felkészüljön. A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján még a múlt évben elindult az úgynevezett prehabilitációs program első üteme, amelynek célja, hogy a páciens minél felkészültebben, minél jobb fizikai, tápláltsági és mentális állapotban várja a műtétet, hiszen ez hozzájárul többek között a gyorsabb felépüléshez és a szövődmények csökkenéséhez is – írja a semmelweis.hu.

Fotó: Pixabay

„A támogatott műtét utáni felépülési program azt célozza, hogy minél inkább stresszmentesen valósulhasson meg a műtéti beavatkozás. Ennek érdekében ez a komplex program integráltan veszi végig az összes potenciális stressztényezőt, és jól átgondoltan mindenre kínál választ a beteg tájékoztatástól kezdve a tápláláson át a fájdalomcsökkentésig„ – mondta dr. Bánky Balázs, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának egyetemi adjunktusa.

„A prehabilitcáció ennél még többet jelent, két külön fázisból tevődik össze: közvetlenül a műtét előtti 4-6 hetes felkészülési időszakból, és az operáció utáni támogatott felépülésből, amelyek szerves egységként működnek, de felépíteni külön-külön kell őket. Az ERAS programot októberben a klinika el is kezdte bevezetni, míg maga a prehabilitációs folyamat jövő év elején válhat teljessé” – mondta el dr. Szijártó Attila egyetemi tanár, a klinika igazgatója.

A prehabilitáció és ezzel együtt a műtétet megelőző 4-6 hetes felkészülési időszak szerepének fontossága néhány éve terjedt el Nyugat-Európában, illetve néhány észak-amerikai intézményben. A program azon alapul, hogy a korszerű műtéttechnikán túl az operáció kimenetele a beteg általános fizikai, tápláltsági és pszichés előkészítésével lényegesen javítható.

„Nagyon fontos része a prehabilitációnak, hogy életmódváltást viszünk a beteg mindennapjaiba. Elő van írva számára a rendszeres és felügyelt mozgás, diétás tanácsadás segíti a felkészülését, relaxációs gyakorlatokat, pszichés tréninget végez, valamint további életmód tanácsokat kap, úgy mint a dohányzás vagy az alkohol elhagyása. Ezek az elemek várhatóan beépülnek a beteg mindennapjaiba és remélhetőleg a műtét után is fennmaradnak„ – mondta dr. Fülöp András, tanársegéd.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek