tóth gabi
Minden idők egyik legösszetettebb mérnöki vállalását valósította meg az Egyesült Államok fegyveres erőinek egyik különleges egysége.
Elképesztő meló! Tizenhét évvel a hírhedt Katrina hurrikán pusztítása után teljesen elkészült a Louisiana állambeli New Orleans városát körülvevő gátak, árvízkapuk, viharzárógátak és szivattyúállomások újjáépítése – írja az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség. Az összetett árvízvédelmi rendszert a hétvégén adták át egy ünnepség keretében, amelyen John Bel Edwards, Louisiana demokrata párti kormányzója elmondta:
ez volt az Amerikai Hadsereg Műszaki Parancsnokságának eddigi legnagyobb építési projektje. A folyamat csaknem két évtized kemény munka, illetve helyi, állami, és szövetségi szintű együttműködés eredménye.
A hivatalosan Hurrikán és Viharkárok Kockázatcsökkentő Rendszer (HSDRRS) néven futó, 130 mérföld (210 kilométer) hosszú védelmi rendszert gyakorlatilag a nulláról kellett felépíteni, miután a Katrina hurrikán 2005 augusztusában teljesen letarolta korábbi védvonalakat, melynek következtében hatalmas árvizek pusztítottak New Orleansban, illetve tágabb környezetében. A természeti katasztrófában több mint 1800-an vesztették életüket, sok helyen pedig fertőzésveszély volt, és a kolera is megjelent a térségben. Az erős széllökések miatt több olajfúró torony is elsüllyedt a Mexikói-öbölben, illetve olajfinomítók váltak használhatatlanná. Közvetlenül 300 ezer embert maradt áram nélkül Dél-Louisianában, míg Mississippi és Alabama államban 1,3 millió otthonban és munkahelyen szakadt meg részlegesen az áramszolgáltatás.
New Orleans lakói megtapasztalták az anyatermészet legrosszabb oldalát, de az új védelmi rendszer befejezésével a mérnöki, tervezési és hurrikánvédelmi megoldások csúcsa fogja védeni őket
2 fogalmazott az átadóünnepségen a louisianai kormányzó, aki azt is elmondta, hogy az új védvonal már átesett a „főpróbán”, tavaly szeptemberben ugyanis sikeresen ellenállt a 4-es erősségű Ida hurrikán viszontagságinak.
Az állami Partvédelmi és Helyreállítási Hatóságának (CPRA) elnöke, Chip Kline „a világtörténelem egyik legnagyobb mérnöki teljesítményének” nevezte a védelmi rendszert. „A New Orleans védelmi szintje jobb, mint bármikor a város történetében” – tette hozzá.
Fontos megjegyezni, hogy a védelmi rendszer építési költségei csaknem 14,5 milliárd dollárra rúgtak, melyet teljes egészében a szövetségi kormány biztosított Louisiana számára. A karbantartás és az üzemeltetés költsége várhatóan 33 millió dollár lesz évente. A védelmi vonalnak egyébként két része is van, amely a legnagyobb a maga nemében az egész világon: egy szivattyúállomás, valamint egy 2,9 kilométeres, egybefüggő gát, amelyet a vihar által okozott áradások esetén le lehet zárni.