tóth gabi
Konkrétumokról ugyan nem beszélt, de Danny Gonzalez félreérhetetlenül utalt arra, hogy Szaúd-Arábia fontos szerepet játszott a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások előkészítésében.
Egy volt FBI-ügynök, aki közel egy évtizeden keresztül dolgozott a szeptember 11-ei terrortámadások hátterét vizsgáló bizottságban, azt állítja, hogy a terroristák közül többen is segítséget kaptak egy Egyesült Államokban működő, szaúdi hátterű bűnszervezettől.
„19 gépeltérítő egyszerűen képtelen egyedül véghezvinni egy 3000 halálos áldozattal járó tömeggyilkosságot”
– fogalmazott Danny Gonzalez a CBS kábeltévének adott exkluzív interjújában.
A 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokról kiteregető volt FBI ügynök az „Operation Encore” nevű vizsgálatban dolgozott, melynek célja az volt, hogy feltérképezze a gépeltérítők személyazonosságát, indítékait és kapcsolati hálóját. Bár a vizsgálat eredményei egyelőre titkosítás alatt állnak, Joe Biden amerikai elnök múlt héten felszólította az Igazságügyi Minisztériumot hogy hozzák nyilvánosságra a szeptember 11-i terrortámadás dokumentumait, ezért Danny Gonzalez a kamerák előtt árulta el, hogy a gépeltérítők egy „támogatói hálózatra támaszkodtak” Amerikában. Az ügynök elmondása szerint azt az öt fős társaságot, amely eltérítette a Pentagonba csapódó gépet, egy amerikai szaúdi hálózat segítette, köztük egy Omar al-Bayoumi nevű férfi, aki minden jel szerint a szaúdi kormánynak dolgozott hírszerző ügynökként.
Bayoumi két gépeltérítőnek is segített San Diegóba költözni, munkát talált és bankszámlát nyitott nekik. Sőt, az ő közbenjárásával sikerült elintézni, hogy az egyik terrorista repülőiskolába járhasson a nyugati-parti nagyvárosban.
A szaúdi férfit korábban ugyan megvádolták a terrorcselekmény előkészítésében, később azonban minden vádpont alól felmentették, mondván, hogy „nincs hiteles bizonyíték arra, hogy tudatosan támogatta vagy segítette volna az akció elkövetőit.”
[caption id="" align="alignnone" width="1437"] A Pentagonba csapódott repülőgépet eltérítő 5 fős társaság közül kettő személynek is egy feltételezett szaúdi hírszerző tiszt segíthetett az Egyesült Államokban.[/caption]
A 19 géprabló közül egyébként 15-en szaúdi állampolgárok voltak, de Szaúd-Arábia a mai napig határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a 9/11-es támadásokhoz. Sőt, a hivatalos amerikai kormányzati álláspont szerint sem érintettek a szaúdiak, ennek ellenére azonban a támadás áldozatainak hozzátartozói több milliárd dollárra perelték be a közel-keleti királyságot a feltételezett érintettségük miatt, miután a szövetségi törvényhozás engedélyt adott erre 2018 márciusában.
Ebben a perben igencsak fontos változásokat hozhat, hogy Joe Biden egy elnöki rendeletben arra kötelezte a napokban az Igazságügyi Minisztériumot és más, az ügyben érintett kormányzati szervet, hogy hozzák nyilvánosságra a terrorcselekménnyel kapcsolatos vizsgálati anyagot. Egy, a Fehér Házba küldött, nemrég nyilvánosságra került levélben pedig azt írták, hogy a publikálásra váró dokumentumok új információkat tartalmazhatnak a szaúdiak érintettségét illetően.
„A bizonyítékok magukért beszélnek. Én már láttam őket. De a védelmi határozat miatt nem tudok részletekbe bocsátkozni. Mindazonáltal nem ülhetek a pálya szélén, amikor tudom az igazságot”
– mondta a CBS-nek adott interjújában Danny Gonzalez azzal kapcsolatban, hogy a szaúdiak milyen szerepet játszottak a terrortámadásban.