tóth gabi
Amelyik gyógyszernek nincsen semmilyen mellékhatása, az nem is ér semmit, állítják a szakemberek. A koronavírus elleni oltás után jelentkezhetnek bizonyos tünetek, de ez sok esetben jót jelent.
A koronavírus elleni oltás okozta mellékhatásai miatt sokan aggódnak. Mindezt annak ellenére, hogy igazán súlyos tünetek nagyon elenyész számban jelentkeznek a vakcinák beadás után. Sőt, vannak olyan tünetek is, amelyek éppen azt jelzik, hogy az oltás működik, és minden rendben van.
Németország legolvasottabb napilapjában, a Bildben jelent meg egy cikk arról, hogy mely oltás utáni mellékhatások után nem kell aggódnunk. Lényegében mindegy, hogy vektor alapú vagy RNS-vakcináról beszélünk, amennyiben a vakcina beadását követő pár napban valaki hidegrázást, lázat, fáradékonyságot, egyszóval, a megfázáshoz hasonló tüneteket észlel magán, az nagy valószínűséggel jót jelent.
Akik korábban beoltatták magukat például influenza ellen, azok ismerhetik már ezt az érzést. A mellékhatások azt jelentik, hogy valamilyen folyamat elindult a szervezetben.
Michael Worobey, az arizónai egyetem professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy az ismétlő oltás esetében a mellékhatások még erősebbek lehetnek, főleg az RNS-vakcinák estében. Emiatt sem érdemes azonban aggódni, mert ez a folyamat azt jelzi, hogy a szervezetünk tanult valamit az első oltásból, és erőteljesen védekezik a Covid-19 ellen.
Az elismert németországi Paul Ehrilch Intézet arról számolt be, hogy a 1000 beadott vakcina után átlagosan 2,2 ember fordul orvoshoz a mellékhatások miatt. A súlyos mellékhatások ennél is jóval ritkábbak, 1000 dózisonként mindössze 0,3.