tóth gabi
Oroszország szerint az Egyesült Államok szankciós politikája további milliókat kényszeríthet arra, hogy elhagyja Szíriát.
Oroszország és Szíria közös, menekültek hazatelepítésével foglalkozó koordinációs központja csütörtökön annak a félelmének adott hangot egy közleményben, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei humanitárius katasztrófát, és egy újabb migrációs válságot fognak okozni a közel-keleten, ha tovább folytatják a Szíriával szembeni megszorító politikájukat, melynek egyetlen célja az ország „gazdasági megfojtása és globális közösségtől való elszigetelése” – írja a Sputnik News angol nyelvű orosz hírportál.
Mikhail Mizintsev, az orosz hadsereg tábornoka és a központ élén álló szíriai Husszein Makhlouf szerdán közösen áttekintette a szíriai kormány menekültek „tisztességes” visszatérésének, valamint az ország infrastruktúrájának, rekonstrukciójának és a munkalehetőségek megteremtésének tervét.
A 2011-es polgárháború kitörése óta körülbelül 10,6 millió szíriai kényszerült külföldre menekülni, főként a szomszédos országokba: Törökországba, Libanonba, Jordániába, Egyiptomba és Irakba. A Bassár el-Aszad vezette szír kormány célja, hogy a terroristáktól visszafoglalt területekre – orosz segítséggel – fokozatosan visszatelepítsék az országot elhagyó állampolgáraikat. A munkát azonban jelentősen megnehezítette, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókat vezetett be Szíriával szemben, és befagyasztották több száz állami szereplő, cég és magánszemély vagyonát, ami lényegében ellehetetlenítette a gazdasági élet fellendülését.
Amerika és szövetségesei megszorító politikája humanitárius katasztrófához vezet, amely új migrációs válságot válthat ki. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága szerint a rászoruló szíriai polgárok száma folyamatosan növekszik, míg az Egyesült Államok és a nyugati országok nem vállalják a felelősséget a katasztrófa miatt”
– olvasható a koordinációs központ csütörtöki nyilatkozatában, melyben az orosz fél annak az félelmének adott hangot, miszerint a NATO brüsszeli csúcstalálkozóján újabb szankciókat vezethetnek be Szíria ellen. Ez pedig tovább növelheti a humanitárius válsághelyzetet az országban.
Egy szerdai sajtótájékoztatón Alekszandr Karpov ellentengernagy, az orosz védelmi minisztérium szíriai felek megbékélési központjának helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy fokozott erőfeszítések folynak a „normális élet helyreállítása” érdekében a felszabadított területeken Szíriában, és eddig közel kétmillió menekültet sikerült visszatelepíteni az országba.
Emellett Karpov felszólította Ankarát, hogy vonja ki a török csapatokat Szíriából vagy legalább nyissanak meg humanitárius folyosókat az általuk megszállt területeken, mivel az ország északnyugati részén, Idlib tartományban újra fokozódtak a terrorista csoportok civil lakosság elleni támadásai.
A török kormány még 2019 októberében indított a határain átnyúló inváziót Szíria ellen azzal az indokkal, hogy a Kurd Népvédelmi Egységek (YPG) csapatait felszámolják. Ankara terrorszervezetként tekint Kurdisztáni Munkáspárthoz (PKK) köthető YPG-re, melynek célja egy kurd autonóm állam kialakítása Törökország területén.