tóth gabi
Jelentősen növekedne a globális „átoltottság” egy ilyen típusú készítmény bevezetése esetén.
Hamarosan megkezdődhet az első fázisú klinikai vizsgálata az izraeli-amerikai Oramed Pharmaceuticals és az indiai székhelyű Premas Biotech közös fejlesztésű koronavírus elleni vakcinájának, ami szájon át, tabletta formájában lenne alkalmazható – írja a Russia Today angol nyelvű orosz hírportál.
„Több mint 100 százalékban biztosak vagyunk abban, hogy ez a technológia működik és ígéretes” – fogalmazott az indai sajtónak Prabuddha Kundu, a Premas Biotech társalapítója, aki elmondta, hogy az készítményük beadása „olyan lenne, mint egy vitamintabletta bevétele.”
Nadav Kidron, az Oramed vezérigazgatója a Jerusalem Postnak elmondta, hogy a szájon át alkalmazott koronavírus elleni vakcina megoldaná azokat a logisztikai problémákat, melyeket a jelenleg használt vakcinák okoznak. Például nem kéne extrém alacsony hőmérsékleten tárolni őket, illetve a tablettát akár otthoni körülmények között, orvosi jelenlét nélkül is alkalmazhatnák a magánszemélyek.
Kidron hozzátette, hogy a koronavírus elleni tabletták hatalmas szerepet játszhatnak majd a tömeges immunizálásban abban az esetben, ha a Covid-19 megelőzését szolgáló vakcinákat minden évben be kell majd adni az embereknek – pont, mint a szezonális influenza esetében.
Az Oravax Medical jelenleg több országban, köztük az Egyesült Államokban, Izraelben, Mexikóban és Európában is olyan emberek jelentkezését várja, akik részt vennének a tablettás vakcina első fázisú klinikai vizsgálatában.
Ahogy arról a RIPOST korábban beszámolt, számtalan gyógyszeripari vállalat dolgozik tablettás koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésén. A sussexi székhelyű IoBio és a kaliforniai ImmunityBio is egy ilyen készítményen dolgozik. A két vállalat tájékoztatása szerint majmoknak már adtak a kísérleti készítményekből, és az ő esetükben sikeres volt az immunizálás.
A New York-i székhelyű Codagenix pedig január első hetében indította el orrspray formában beadható koronavírus elleni vakcinájának kísérleti fázisát Londonban, mely során több ezer britet immunizálnak ezzel a technikával. Erre az Egyesült Királyság Gyógyszer- és Egészségügyi Termékei Szabályozó Ügynöksége (MHRA) adott engedélyt, miután állatkísérletek biztonságosnak bizonyultak.