kulcsár edina
A skandináv ország a párhuzamos társadalmak kialakulásának szeretné elejét venni a radikális döntéssel.
A szociáldemokrata dán kormány egy olyan törvényjavaslattal állt elő, amely 30 százalékban maximalizálná a „nem nyugati” származású lakosság arányát az ország összes településén. A nagy médiavisszhangot kiváltó tervezet célja, hogy elejét vegyék a főleg migránsok lakta külvárosok gettósodásának, illetve a „párhuzamos társadalmak” kialakulásának megelőzése – írja a The Guardian interntes kiadása.
„Ha túl sok nem nyugati lakosa van egy városrésznek, akkor az a vallási és kulturális alapú párhuzamos társadalmak kialakulásának fokozott veszélyével jár”
– fogalmazott Kaare Dybvad Bek belügyminiszter, aki azt is elárulta, hogy a 30 százalékos limitnek minden dán település minden városrészében szeretnének érvényt szerezni legkésőbb 2031-ig.
A tárcavezető politikus arról adott tájékoztatást, hogy a hivatalos kommunikációban a jövőben nem „gettóként” fognak hivatkozni a főleg migránsok lakta hátrányos lakónegyedekre a jövőben, mivel ez a kifejezés jelentősen lerontja ezeknek a városrészeknek a társadalmi megítélését.
Egészen mostanáig a gettó szót rendszeresen használták azokra az ezer főt meghaladó negyedekre, melyek lakóinak több mint a felét nem nyugati származású emberek teszik ki, 40 százalékuk munkanélküli, háromszor magasabb a bűnözési ráta az országos átlagnál és a helyiek többségének a bruttó jövedelme alacsonyabb az országos átlagnál.
Ezek alapján jelenleg 15 városrész tekinthető gettónak Dániában, és rövid időn belül további 25 válhat azzá. Ezt szeretné megakadályozni az új törvénytervezet, amit jobb- és baloldali pártok egyaránt támogatnak.
Fontos megjegyezni, hogy a korábbi konzervatív kormány három évvel ezelőtt vezetett be egy 50 százalékos korlátozást a nem nyugati lakosság arányát tekintve – ezt szigorítja most tovább a Mette Frederiksen vezette baloldali kabinet.
Dánia 5,8 milliós lakosának 11 százaléka külföldi származású, utóbbiak 58 százaléka, azaz körülbelül 370 ezer ember nem nyugati országokból származik.