Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.03.22.

Kiderült: ekkora az esélye, hogy a 65 év felettiek pár hónap után újrafertőződjenek

A dánok nemrég egy új tanulmányt tettek közzé, amiben azt vizsgálták, hogy mekkora eséllyel fertőz pár hónapon belül a koronavírus.

Mekkora az újrafertőződés esélye?

Nemrég jelent meg a Lancet szakmai oldalon egy friss, dán tanulmány, ami azt vette górcső alá, hogy mekkora az esélye az újrafertőződésnek azok között, akik egyszer már elkapták a koronavírust.

Illusztráció Fotó: MTI

A tanulmány elkészüléséhez összesen 4 millió embernél készítettek PCR tesztet 2020 tavaszán, majd ugyanezeket az embereket újra tesztelték 2020 őszén. Itt figyelembe vették az életkorukat, a nemüket.

Illusztráció Orosháza, 2021. március 21.
Kardosné Huszár Ildikó klinikai diabetológiai szakedukátor beolt egy idõs férfit a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájának második adagjával az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelõintézetben kialakított oltóponton 2021. március 21-én.
MTI/Rosta Tibor

Jó hír, hogy a fertőzés után akár 7-8 hónappal a tanulmányban résztvevők több mint 80%-a nem kapta el a vírust újra, tehát védettek voltak még, viszont az is kiderült, hogy az újrafertőződés kockázata nagyobb a 65 év felettiek körében. A vizsgált, és újrafertőződött személyek közel 50%-a ugyanis ebből a korosztályból került ki. A férfi-női nem között nem voltak különbségek.

Kínai kutatás szerint 2-3 hónapnál tovább nem tart a védettség

Egy kínai kutatás viszont épp az amerikaival ellentétes eredményt hozott: szerintük a vizsgált, gyógyult személyek 90 százalékának szervezetében a fertőzés után már 2-3 hónappal annyira lecsökkent a védettséget jelző, specifikus immunglobulinok szintje, hogy ez a kutatók szerint már nem volt elég az újbóli fertőzés kivédéséhez. A szakértők szerint az sem mindegy, milyen tünetekkel vészelte át valaki a betegséget. A tünetmentes fertőzöttek 40 százalékának ugyanis már 8 héttel a gyógyulás után sem volt számottevő mennyiségű immunglobulin a szervezetében. Az is kérdéses, hogy ha valaki újrafertőződik, milyen tünetekkel vészeli át az újabb betegséget. Bár olyan esetekre is volt példa, amikor a második fertőzés során súlyosabb tüneteket mutatott a beteg, mint először, a kutatók feltételezik, hogy a második fertőzés sok esetben enyhébb lehet az elsőnél. Sőt, az is előfordulhat, hogy a második fertőzést a beteg teljesen tünetmentesen vészeli át, így észre sem veszi, hogy újra megfertőződött. Ami azonban tény: egyelőre még további vizsgálatokra van szükség az immunitás pontos időtartalmának meghatározásához, mint ahogyan ahhoz is, hogy kiderüljön, mitől függ, ki meddig védett az újabb fertőzés ellen. Vagyis az, hogy valaki átesett a fertőzésen, egyelőre nem ok arra, hogy felhagyjon az óvatossággal. Mivel nem tudjuk, meddig érezhetik magukat biztonságban a gyógyultak, valamint tény, hogy újrafertőződés esetén tünetmentes terjesztők is lehetnek, ők sem mondhatnak le a maszkviselésről, a távolságtartásról és a gyakori kézmosásról.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek