kulcsár edina
A kibertámadási kísérletet a dél-korai hírszerzésnek sikerült meghiúsítania.
Észak-koreai hackerek összehangolt támadást indítottak a Pfizer szerverei ellen, hogy megszerezzék az amerikai gyógyszeripari óriásvállalat koronavírus elleni vakcinájának gyártási technológiáját - írja a dél-koreai hírszerzésre hivatkozva a BBC.
A Yonhap hírügynökség beszámolója szerint a dél-koreai törvényhozók a parlament nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülését követően a hírszerzésre (NIS) hivatkozva adtak hírt a támadási kísérletről. A képviselők nem árulták el, mikor történt a kibertámadás, ahogy azt sem, sikerrel jártak-e a hackerek.
„A Pfizer-t feltörték, és kibertámadások során megpróbálták ellopni a COVID vakcina adatait és a kezelési technológiáját”
- fogalmazott szűkszavúan Ha Tae-keung, a dél-koreai parlament hírszerző bizottságának tagja.
Észak-Koreát nem most először vádolják azzal, hogy megpróbálja ellopni a Covid-19 elleni oltóanyagok gyártásával foglalkozó cégek adatait. Tavaly elméletileg az AstraZeneca, a Johnson & Johnson és a Novavax szervereinek feltörésére is kísérletet tettek a távol-keleti diktatúra hackerei. A dél-koreai Nemzeti Hírszerző Szolgálatnak minden ilyen támadást sikerült megakadályoznia.
Észak-Korea egyébként tagja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) COVAX programjának, melynek keretében körülbelül kétmillió adag koronavírus-vakcinát fognak kapni az év végéig.
Észak-Koreában mostanáig egyetlen koronavírusos esetről sem számoltak be hivatalosan a helyi egészségügyi hatóságok.
Kim Dzsongun még az elmúlt év végén teljesen lezárta Észak-Korea fővárosát, Phenjant, betiltotta a tengeri halászatot és két embert is kivégeztetett a koronavírus-prevenció jegyében – mondták el dél-koreai hírszerzők az ország parlamentjének az NBC beszámolója szerint.