tóth gabi
Bíróságon támadták meg azt a brit orvosi gyakorlatot, miszerint egy kiskorú tinédzser szülői belegyezés nélkül is elkezdheti a nemátalakítási procedúrát.
A brit társadalombiztosítási rendszer, a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) jelenleg hatályos szabályozása szerint egy brit tinédzser (12 éves kortól kezdve) akkor is megkezdheti a nemátalakítás hosszadalmas folyamatát, ha ebbe egyébként egyik szülője sem egyezett bele. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy kisiskolás diákok dönthetnek úgy mindenféle kontroll nélkül, hogy államilag finanszírozott pubertásblokkoló és hormonkezelésre járnak az erre specializálódott egészségügyi intézményekbe.
A kiskorú tinédzserek saját elhatározásból történő tömeges nemátalakításának azonban hamarosan vége lehet, ugyanis egy neve elhallgatását kérő anya, akit csak Mrs. A-ként emleget a brit sajtó, bíróságon támadta meg NHS jelenleg is alkalmazott gyakorlatát - írja a The Times.
Mrs. A azért terelte jogi útra a kérdést, mert a közelmúltban, a belegyezése nélkül kezdték meg a nemátalakítás folyamat a 15 éves autista lányánál. Az ismeretlen nő azt szeretné elérni, hogy egy fiatalkorú gyerek, akinek még szavazati joga sincs, de dönthessen egyedül egy ilyen falsúlyos kérdésben. Ha az
Az NHS jelenlegi szabályai nagyrészt a Transznemű Egészségügyi Szakmai Szövetség (WPATH) által 2012-ben kiadott iránymutatásokon alapulnak. Ennek a szervezetnek a tudományos mivoltát azonban egyre több orvosi szakértő és elemző vonta kétségbe az elmúlt időszakban, mivel transzszexuálisok jogaid védő civilszervezetektől kap nagy összegű támogatásokat.
„Ez nem egy tudományosan megalapozott szervezet, hanem egy ál-professzionális embercsoport, akik egy jól körülírható társadalmi projekt beteljesítésén dolgoznak a kezdetektől kezdve. Nincs szükség szakképesítésre ahhoz, hogy tagja legyél a WPATH-nak, elég transznemű kérdésekkel foglalkozó jogvédőnek lenned. Sőt, valójában erre sincs szükség, elég csak a tagdíjat fizetni nekik.” – fogalmazott a szervezettel kapcsolatban Dr. Quentin Van Meter gyermek endokrinológus.