tóth gabi
Elfogyott a levegõ Angela Merkel német kancellár körül! Saját pártja 13 év után eltávolította a legbizalmasabb emberét a frakcióvezetõi posztról. Merkel ezt vereségnek fogja fel, de a bizalmi szavazás lehetõségét - saját maga ellen - egyelõre elveti. Koalíciós társa pedig mindeközben már a kancellár elleni lázadásról beszél...
Volker Kauder az első Merkel-kormány megalakulása, vagyis 2005 óta vezette a kancellár pártjának frakcióját. Mindenki tudta róla, hogy ő Angela Merkel legbizalmasabb embere, mindenki csak a kancellár meghosszabbított karjaként tekintett rá. Az ő eltávolításában még a szakértők is kételkedtek, bár érdekesnek mutatkozott, hogy több évtized után most először fordult elő, hogy kihívója akadt a tisztséget betöltő frakcióvezetőnek. Kedden végül bombahírként jelent meg a német sajtóban, hogy a titkos szavazáson Merkel kifejezett támogatása ellenére nem Kaudert, hanem Ralph Brinkhaust választották meg új frakcióvezetőnek.
Merkel, a sértődött kisgyerek
A kancellárasszony a frakción belüli szavazást követően úgy fogalmazott:
A demokráciában vannak vereségek, ezen nincs mit szépíteni.
Merkel tehát saját vereségének fogta fel azt, hogy leváltották a bizalmasát, sőt ezt követően úgy viselkedett, mint egy sértődött kisgyerek! A Bild című német lap arról számolt be, hogy Ralph Brinkhaus új frakcióvezető kénytelen volt egyedül a kamerák elé állni, mert Merkelnek nem volt kedve vele együtt szerepelni…
Felkelés, bizalmi szavazás, vészjósló előjelek
A nagykoalíció másik tagja, a szociáldemokraták nem köntörfalaztak, Thomas Oppermann, a Bundestag alelnöke kerek-perec kijelentette:
Ez egy lázadás Merkel ellen!
A szélső baloldali Die Linke párt vezetői szerint is arról van szó, hogy saját pártja megvonta a bizalmat a kancellártól, ezért érdemes lenne azon elgondolkodni, hogy Merkel bizalmi szavazást nyújtson be maga ellen.
Angela Merkel azonban már csirájában elvetette ezt a lehetőséget, kijelentette, hogy a bizalmi szavazásról hallani sem akar. A következő nagy kihívás a német kormányfő számára decemberben következik, amikor pártkongresszust tart a CDU, és döntenek a párt vezetőjének kilétéről. Ha Merkelre itt is csapást mérnek, és leváltják a pártvezetői posztról, akkor már nincs több kérdés, mennie kell. A kancellárasszony ugyanis korábban egyértelműen fogalmazott:
Meggyőződése szerint a kancellárnak és a kormányt vezető párt elnökének ugyanannak a személynek kell lennie.
Hogyan lehet Merkelt megbuktatni?
Erre több forgatókönyv is van. Az egyik lehetőség természetesen, hogy a kormányfő saját magától lemond. Emellett ott van még a bizalmatlansági indítvány és a bizalmi szavazás lehetősége. A bizalmatlansági indítványt az ellenzék nyújthatja be a német parlamentben. Különösen indokolt esetben lehet ezt megtenni, a képviselők legalább egyötödének aláírása kell hozzá. Fontos hozzátenni, hogy ebben az esetben az indítványt benyújtóknak meg kell nevezniük azt a személyt is, aki a kancellár helyére kerülne. A szavazás akkor tekinthető sikeresnek, ha a képviselők többsége úgy voksol, hogy a kormányfőt eltávolítaná.
A bizalmi szavazást a mindenkori kancellár kérheti maga ellen, a kormányfő bizalmának megvonásához az szükséges, hogy a képviselők abszolút többsége így döntsön.