tóth gabi
Szeptember 12-én volt 335 éve, hogy Sobieski János seregével felszabadította Bécset a török ostrom alól. A lengyel királynak emlékmûvet akartak állítani a hõstettre máig emlékezõ osztrákok, a fõváros szocialista vezetése azonban ezt végleg elutasította. Nem nehéz kitalálni, miért...
Úgy tűnik, hogy a baloldali bécsi városvezetés számára Ausztria történelmének talán legnagyobb hőstette sem elegendő ahhoz, hogy szobrot állítsanak Sobieski Jánosnak. A lengyel király 1683. szeptember 12-én szabadította fel a Musztafa nagyvezír által ostromlott Bécset, majd a menekülő törököket Párkánynál szétverte, és visszaszerezte a 140 éve török megszállás alatt álló Esztergomot is.
Az oszmán haderő a vereséget soha többé nem tudta kiheverni, ennek köszönhető, hogy többé nem fenyegették Európát.
Az osztrák szocialistáknak azonban hiányos a történelmi emlékezetük. Bár 2013-ban elfogadtak egy tervezetet a felállítandó Sobieski-szoborról, sőt már az alapzatot is elkészítették, néhány napja a bécsi szocdemek mégis is véglegesen lefújták a projektet. Indoklásukban arra a sablonszövegre hivatkoznak, hogy
a műemléki tanács hozzájárulását nem sikerült megszerezni...
Egészen más dolgot sejt viszont a döntés hátterében az Osztrák Szabadságpárt parlamenti frakcióvezetője. Johann Gudenus sejtelmesen fogalmazott:
Meglehetősen nagy botrány lenne abból, ha kiderülne, hogy a szociáldemokraták a törököket és velük együtt az iszlám hitű választókat akarják lekenyerezni. A lengyelek épp úgy nem értik, ahogy mi sem, a bécsi városvezetés miért akadályozza minden erejével ezt a projektet.
Egyes feltételezések szerint a fővárosi szocdemek attól félnek, hogy az elmúlt években az országba érkezett muszlimokat sértené, ha egy olyan vezérnek állítanának szobrot, aki a kereszténység és a hódító iszlám elleni évszázados küzdelmet jelképezi…