tóth gabi
Járványként terjednek a különbözõ mentális betegségek a fiatal németek körében - a fõvárosban már katasztrofális a helyzet.
Egy friss jelentés szerint megállíthatatlanul nő a 18-25 éves német lakosság körében a mentális betegségekkel küzdők száma. A Barmer német egészségügyi biztosítói vállalat felmérésében ráadásul csak azok a személyek szerepeltek, akik részesülnek orvosi ellátásban – a betegek valós száma tehát jóval magasabb lehet.
A legrosszabb helyzet a fővárosban, Berlinben alakult ki: itt a vizsgált korosztályból minden harmadik ember esetében megállapították már a mentális betegség jelenlétét. A berliniek körében a depresszió a „legnépszerűbb”, 2016-ban közel 96300 fiatalt kezeltek a betegséggel, de a szomatoform, az alkalmazkodási és a szorongási zavarok jelentkezése is gyakori panasz.
A szakértők szerint a depressziósok kétszer nagyobb eséllyel vannak kitéve a magas vérnyomás okozta problémáknak, míg az alvási rendellenességek hatszor olyan gyakoriak, mint egészséges kortársaiknál. Kétségbeejtő az is, hogy egyre több depressziós folyamodik öncsonkításhoz.
A Barmer tanulmánya szerint Berlinben él a legtöbb mentális beteg, de szorosan követi a fővárost Bréma, Mecklenburg-Elő-Pomeránia és Hamburg. Az ország nyugati és déli részében azonban ritkábban diagnosztizálják ezeket a betegségeket – a szakértők szerint ennek az lehet az oka, hogy Észak- és Kelet-Németország gazdaságilag és szerkezetileg is elmaradottabb a többi területhez képest.
Az okok között a felgyorsult életmód, a munkahelyek vagy éppen a lakbérfizetés miatti aggodalom is szerepel. A biztosító szerint ugyan az eredmények kétségbeejtőek, még lehet tenni ellenük, hiszen a mentális betegségek gyógyíthatóak, és a kiváltó faktorok közül is van több olyan, amelyen az állam javítani tud. Ha azonban nem történik jelentős változás, a depressziós fiatalok rétege pár évtized múlva komoly nehézségeket jelenthet Németország számára.