kulcsár edina
Úgy tûnik, a balkáni migrációs útvonal lezárásával jelentõsen enyhült a migránsok nyomása - de a siker csak látszólagos.
Az osztrák védelmi miniszter, Hans Peter Doskozil szerint az elmúlt év eredménye 2015-höz hasonlítva tényleg sokkal szebb, jóval kevesebb migráns érkezett Európába, de azt is figyelembe kell venni, hogy 2015 volt a migránsválság legsúlyosabb éve, annál jobb eredményeket nem nehéz produkálni. A miniszter szerint pedig annál többet, hogy nagyjából lezárták a balkáni útvonalat, nem is tett Európa.
Ha a 2015 előtti statisztikákat vesszük alapul, akkor a helyzet elég siralmas: Ausztriába például legalább háromszor annyi migráns érkezik, mint 2007-2013 között. Akkor évente átlagosan 14400 migráns érkezett az országba – 2016-ban 42 ezren mentek Ausztriába, és 36 ezren nyújtották be menedékkérelmüket. A tendencia pedig 2017-ben is folytatódott: az első öt hétben 3000 migráns érkezett, kétezren be is nyújtották kérelmüket. A migránsok 75 százaléka pedig a „lezárt” balkáni útvonalat tette meg…
A nemzetközi helyzet romlását pedig nem csak Ausztria érzi: már a szlovén kormány is jelezte, hogy a határokon növekszik a nyomás, a Balkán országai hatalmas migránstömegekkel küzdenek. Görögországban 60 ezer migránst regisztráltak a hatóságok, Törökországban pedig 2,5 millió migráns készül Európába.