kulcsár edina
Még semmi sem biztos, éppen ezért meglehetõsen nagy a bizonytalanság a Nagy-Britanniában élõ külföldiek között. A brexit után valószínûleg maradhatnak az Európai Uniós állampolgárok, de errõl biztosítékot szeretnének kapni.
Az osztrák Kronen Zeitung című napilap szerint 25 ezer osztrák él és dolgozik az Egyesült Királyságban. Az újságban megszólal egy vállalkozó és egy munkavállaló is, mindketten arról számolnak be, hogy a bizonytalanság rányomja a bélyeget a mindennapjaikra. A tanácstalanság érthető, március 29-én ugyanis megkezdődik a brexit folyamata, és biztosat még szinte semmiről nem lehet tudni. Bernhard Niesner például azt meséli, hogy start up cégének 65 millió felhasználója van világszerte, Londonban pedig ötven embert foglalkoztat, köztük sok külföldit. Niesner úgy véli:
A jövőben nehezebb lesz európai szakembereket találni, nem tudja nekik ugyanis garantálni, hogy a munkájukkal hosszú távon számolhatnak-e.
A munkavállalói szektorból Liliane Gergely szólalt meg, aki lektorként dolgozik egy londoni egyetemen. A fiatal nő szintén érzi a bizonytalanságot. Liliane ugyanis azt tapasztalja, hogy drasztikusan csökkent a külföldi diákok száma az egyetemen. Míg korábban a külföldi tanulók aránya 50 százalék felett volt, addig ez már jóval az alatt van. Lilianenak nap mint nap eszébe jut, hogyan tovább, de a megoldást nem látja, hacsak meg nem szerzi a brit állampolgárságot. De az nehéz menet.
Míg az állampolgárságért folyamodóknak egy éve még csak egy 26 oldalas űrlapot kellett kitöltenie, addig ez mára már 85 oldalasra duzzadt. Bizonytalan időket élünk, de bízunk a legjobbakban, mindenki azt reméli, hogy a brexit után is maradhat az országban.
Minden más megoldás katasztrofális lenne
– mondja Liliane Gergely.