tóth gabi
Éveken belül újra szavazhatnak a skótok a függetlenségükrõl - de nem járnak jól, ha hátat fordítanak az Egyesült Királyságnak.
A skót politikusok képtelenek belenyugodni a Brexitbe. Nicola Sturgeon miniszter már azt is megígérte, hogy 2019-ben még a britek kilépése előtt kiírja a második függetlenségi referendumot. Egy önálló Skócia azonban gazdaságilag a totális káosz napjait élhetné meg…
Paul Johnson, a londoni gazdasági kutatóintézet, az Institute for Fiscal Studies igazgatója szerint ha a skótok kiválnának az Egyesült Királyságból, komoly pénzügyi problémákkal szembesülnének. Jelen helyzetben ugyanis Skócia komoly pénzösszegeket kap az állami kasszából, viszont ha független állammá válik, akkor a lakosok fejenként akár ezer fonttal (közel 360 ezer forinttal) is több adót fizethetnek. Emellett megugranak az árak, és kevesebb bevételből kell törleszteni a nagyobb kiadásokat.
Ha ez nem lenne elég, Skóciára még EU-s nyomás is nehezedne: a függetlenedés után ugyanis az országnak le kell játszania a teljes csatlakozási folyamatot, amelynek része lehetne akár az euró bevezetése is. A vergődő közösségi pénznemmel viszont elvágnák magukat a brit piacoktól is.
Johnson szerint két dolog változott meg a 2014-es függetlenségi népszavazás óta: az alacsony olajárak miatt Skócia pénzügyi helyzete romlott a többi brit tagállaméhoz képest, valamint az Egyesült Királyság nemcsak az EU-ból, hanem a közös piacról is ki fog lépni. A szakértő szerint Sturgeonéknak nem ártana alaposabban átgondolni, hogy mit veszítenének önálló államként…