kulcsár edina
Hét nap alatt négy támadás - és az elkövetõk nagyon hasonlítottak egymásra.
Würtzburg, München, Reutlingen, Ansbach – az elmúlt másfél hétben erre a négy német városra figyelt a világ.
Mind a négy városban civil életek kerültek veszélybe. Az elkövetők mind migránsok.
Hétfőn baltás támadó, pénteken lövöldözés, vasárnap előbb késelés, majd robbantás. Három halott támadó, tíz ártatlan áldozat, rengeteg sebesült: ez volt Németország véres hete.
A 17 éves würtzburgi baltás támadó közel egy éve érkezett Németországba, kísérő nélküli migránsként. A Stuttgart melletti Reutlingenben a barátnőjét megkéselő férfi szíriai menedékkérő, míg az ansbach-i zenei fesztivál előtt öngyilkos merényletet elkövető férfi elutasított szíriai migráns volt. Egyedül a müncheni tömeggyilkos, a 18 éves Ali Sonboly élt hosszabb ideje Németországban – igaz, ő német-iráni kettős állampolgár volt, osztálytársai cikizték, barátai nem voltak.
Szakértők szerint mindegyik támadó feszült volt, hárman a migráns helyzetükből fakadó létbizonytalanság miatt, a negyedik pedig második generációs bevándorlóként lógott ki kortársai közül. Az efféle feszültség pedig pillanatok alatt erőszakhoz vezethet. Ahogyan ezeknek a véres merényleteknek rendszeres ismétlődése is. Így a támadók ki tudnak törni az ismeretlenségből és a sanyarú helyzetükből – mindezt úgy, hogy beletörődnek: a kaland vége valószínűleg halál.
Ha számszerűsítjük az utóbbi egy hónap németországi bűncselekményeit, akkor nincs jelentős különbség a migráns és a német elkövetők számában – viszont a halálos áldozatok és súlyos sérültek tekintetében már a menedékkérők felé billen a mérleg nyelve. A kérdés az, még hány állandó feszültséggel küzdő migráns áll közel ahhoz, hogy merényletet kövessen el...