kulcsár edina
Bekerülhetne autóverseny is az olimpiai programba? Hamilton, Verstappen és a Forma-1 más sztárjainak többsége nem tartja kivitelezhetőnek az ötletet.
Citius, altius, fortius – azaz gyorsabban, magasabbra, erősebben: az olimpiai mozgalom hármas jelszavának első szava remekül illene arra, ha az autó-motorsportok is helyet kapnának az ötkarikás játékokon. Ez ötletszinten gyakran fel is merül, leginkább a Forma-1 kapcsán. A fél világot lázban tartó gyorsasági autóverseny-sorozat főszereplői a vasárnapi (15.00, tv: M4 Sport) Magyar Nagydíj előtt reagáltak a felvetésre.
A Forma-1 az olimpián ötletét a pilóták vegyesen fogadták.
– Alapvetően klassz ötletnek tartom. Ugyanakkor nem tudom, hogy nézne ki a versenyegyenlőség. A mi sportágunkban sok múlik az autón, amit vezetünk. Vagyis ott mindegyikünknek ugyanolyan autóban kéne ülnünk – mondta Alexander Albon, a Williams brit-thai versenyzője.
A Ferrari monacói sztárja, Charles Leclerc sokkal lelkesebben reagált:
– Nagyszerű lenne, ha a motorsport is része lenne az olimpiai játékoknak. Nyilván el kéne döntenünk, hogy melyik pályán versenyezzünk, milyen motorral, mennyi lóerővel és így tovább. De mindenképpen lehetségesnek tartom. Szívesen képviselném Monacót – mondta Leclerc, aki nemrég futott a Párizsba tartó olimpiai lánggal is.
A Michael Schumacherrel holtversenyben rekorder, 7-szeres F1-világbajnok Lewis Hamilton (Mercedes) ellenben nem hisz mindebben: szerinte
a Forma-1 egyszerűen nem olimpiai sportág.
Hasonlóan vélekedik az utóbbi három év egyeduralkodója, a Red Bullt hajtó Max Verstappen is.
– Nem hiszem, hogy mi az olimpiai porondra illenénk. Nem ilyen környezetben nőttünk fel.
Számomra semmit sem jelent, hogy őszinte legyek.
Nekünk megvan a magunk bajnoksága, ami szerintem nagyon jól működik, az olimpiát pedig szívesen megnézem a tévében
– hűtötte le a kedélyeket a 3-szoros vb-győztes.
A Motorsport Total szakportál cikke szerint kompromisszumos megoldásként leginkább gokartversenyként lehetne szó a motorsportokról az olimpián. Az egyenmasinákban nemcsak F1-pilóták, de más szakágak képviselői (ralisok, túraautósok és társaik) is száguldozhatnának. A megszólaltatottak többsége (például az ausztrál Oscar Piastri és a német Nico Hülkenberg) alapvetően örülne, de a gyakorlatban nehezen megvalósíthatónak tartja az ötletet.
– Ideális esetben jó lenne, ha a jövőben lehetőséget kapnának erre a versenyzők – ismerte el a kétszeres F1-világbajnok Fernando Alonso, de sietve hozzátette: szerinte ez a közeljövőben nem fog összejönni, hiszen nem elég, hogy minden versenysorozat más és más, ráadásul a pilótákat fizető csapatok autói is sokban különböznek egymásétól.
A portál ugyanakkor emlékeztet: 1993 és 2001 között Philippe Streiff szervezett egy Kart-Masters elnevezésű gokartversenyt, ahol a különböző szakágak legjobbjai mérték össze a tudásukat (hasonlóan a Race of Champions sorozathoz). Olyanok is felléptek, mint például a néhai Ayrton Senna és nagy riválisa, Alain Prost (3 illetve 4-szeres F1-világbajnokok), ők a brazil legenda 1994-es halála előtt pár hónappal ott csaptak össze utoljára.
Rajtuk kívül többek között a 7-szeres vb-győztes Michael Schumacher, sőt a már említett Lewis Hamilton is versenyzett a párizs Bercy-csarnokban kialakított gokartpályán. A mai mezőnyből Pierre Gaslyt (Alpine) például gyerekkorában éppen ezek a gokartversenyek motiválták a karrierjében:
– Emlékszem arra a sok nagy névre akkoriból. Kölyökként nagyon klassznak tartottam azokat a gokartversenyeket. Jó móka lenne időnként megszervezni valami hasonlót, de olimpiai formában valószínűleg ez nem működne – mondta Gasly.
Hirdetés: Ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.
Prost és Senna utolsó, gokartos versenyéről a YouTube-on nézheted meg a videót: